SON DAKİKA!
bekirbayramvalidursunalisahin

BEKİR BAYRAM AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

Giresun Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram Giresun Valisi Dursun Ali Şahin’in gündeme bomba gibi düşen açıklamaları için sürçü lisan olarak değerlendiriyoruz. Sayın Valimiz bir açıklama ile durumu düzeltecektir. dedi

valiaciklamabekirbayram

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin’in Giresun’u kötü gösteren haberler yazmama karşılığında gazetecilere para verme teklifinde bulunması ve “Belki sen oradan 3-4 puan ya da 400-500 lira aldın. Ben vereyim sana o parayı, yazmasan. Giresun’u Türkiye’ye olumsuz yansıtmasan” şeklindeki sözleri Türkiye’de geniş yankı yarattı.

Ulusal medyada görüntülü ve yazılı şekilde haber olan Şahin’e, sözleri nedeniyle çeşitli kişilerden de tepki geldi.

Giresun Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram, Vali Şahin’in açıklamalarının kamuoyunda yanlış algılamalara yol açtığını ve maksadının dışında yorumlara neden olduğunu belirtti. Açıklamanın kendilerini üzdüğünü söyleyen Bayram, “gazetecilerde; ‘Basın Meslek İlkeleri’, ‘Basın Ahlak Kuralları’ ve uluslararası evrensel gazetecilik normlarına bağlı kalmak ana ilkedir. Gazeteci bu temel kurallara uyduğu sürece dilediğini de yazma özgürlüğüne sahiptir” dedi.

“SÜRÇİ LİSAN OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ”

Açıklamasında Giresun Gazeteciler Derneği olarak ‘Temiz Kalemler Kampanyası’ başlattıklarını vurgulayan Bekir Bayram, şunları söyledi: Böylece yanlış yollara tevessül etmeye yeltenen sözde gazetecilerin derneğimizle ilişkileri kesilmiş ve kamuoyuyla da paylaşılmıştır.
Özellikle altını çizmek gerekirse, gazeteci bir menfaat temin etmek için ne haber yapar ne de yapacağı haberden vazgeçer. Sayın valimizin basına yansıyan açıklamalarını bizler sürçü lisan olarak değerlendiriyoruz. Basın ahlak kuralları içinde işi sadece gazetecilik olan arkadaşlarımızın bir başkasından maddi beklenti doğrultusunda haber yapacağına ihtimal vermiyoruz. Ayrıca sayın valimizin basında yer alan bu sözlerine açıklık getireceğine inanıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.