Uncategorized

Bir Günlük Afet Tesellisi

Giresunlular, Bakanligin “Bakan Demir’in açiklamasi dil sürçmesidir. Giresun afet bölgesi degil” açiklamasiyla sok oldu.


ÖNCEKI gün “Giresun’un afet bölgesi ilan edilmesi ile ilgili kararnameyi imzaladim” diyen Bayindirlik ve Iskan Bakani Mustafa Demir, dün Rize’de geri adim atti. Giresun’da 8 gün boyunca devam eden saganak yagisin kente büyük zarar vermesinin ardindan önceki gün geldigi kentte, kararnameyi imzaladigini açiklayan Demir, dün “Giresun afet kapsaminda degil” dedi. Sözlerinin yanlis anlasildigini iddia eden Bakan sunlari söyledi:“Bu farkli bir konudur. Benim ifadem, mevcut olusan, gelisen afetin, genel hayati etkileyen bir mahiyet arz ettigine dair 7286 sayili Afet Kanunu’na iliskin bakanlik yetkisine verilen, ‘Genel hayati etkileyecek bir afet olmustur’ ilanidir. Bu basina farkli yansimis. Afet Bölgesi çok farkli bir kavramdir. Bakanlar Kurulu tarafindan ilan edilir”


Belediye Baskani da sasirdi


Giresun Belediye Baskani CHP’li Kerim Aksu ise Demir’in açiklamalari karsisinda saskinligini gizleyemedi. Aksu, “Sayin Bakan ilimize geldi, incelemelerde bulundu. Yikilan yerlerin tamamini gördü ve yaptigi açiklamada, bütün zararlarin karsilanacagina, ilin afet kapsamina alinacagina dair söz verdi. Bu sözü tüm Türkiye’nin gözü önünde verdi. Bakanimizin bu sözden dönecegini düsünmüyorum. Ilimiz afet kapsamina alinmistir. Bakanimizin verdigi sözün arkasinda duracagina inancimiz tamdir” dedi.


Bakan’in dili sürçmüs


Bayindirlik ve Iskan Bakani Mustafa Demir’in, Giresun ile ilgili açiklamalari, “7269 sayili kanun” dogrultusunda yaptigi, “7286 sayili Afet Kanunu” ifadesinin ise dil sürçmesi oldugu bildirildi. 7269 sayili kanuna göre, bir bölgenin afet bölgesi ilan edilebilmesi için Bakanlar Kurulu karari gerekiyor. Yasa geregi, bir olayin “afet” olarak nitelendirilebilmesi için de toplumun genel hayat düzenini olumsuz yönde etkileyecek boyutlarda olmasi sarti araniyor.


Kameralar önünde ilan etmisti


BAYINDIRLIK ve Iskan Bakani Mustafa Demir, Giresun kent merkezinde Sali günü, selden zarar gören mahallelerde inceleme yaparken, Gerisun’un Afet Bölgesi ilan edildigini açikladi. Bakan Demir’in açiklamalari ve gazetecilerin sorularinda ‘afet bölgesi ilani’ konusu kameralara aynen söyle yansidi:


Demir: Zarar giderici, hem hasar tespitleri noktasinda büyük bir çalisma yapiliyor.


Soru: Afet kararnamesi sözkonusu mu?


Demir: Dün imzaladim. Giresun bölgesi su anda afet bölgesidir. 7269 sayili yasaya istinaden ‘Umumi Hayata Müessir afet’ kapsaminda afet bölgesi ilan edilmistir.


Soru: Ne anlama geliyor efendim?


Demir: Bu, su anlama geliyor: Özellikle kirsal ve tüm belediyelerdeki tüm altyapilardaki hasar tespitleri yapiliyor. Bunlarla ilgili hem Bakanligimiz kaynaklarindan hem bir kisim yatirimlari da özellikle belediyelerle ilgili, yerel yönetimlerle ilgili, Maliye Bakanligimizdan ödenek talep ederek söz konusu hem hasarlari gidermede ve özellikle onlarin giderilmesi, yenilerinin yapilmasi noktasinda kaynak temin edip, onlarin yapimina harcanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.