SON DAKİKA!

Bir Yiğit Giresunlu Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan Anıtlaşıyor

Giresun’un Tirebolu İlçesi Derneler Federasyonu (TİRDEF) Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim Aydın, Şükriye Olgun ve Tirdef Ankara temsilcisi Erdoğan Kara’dan oluşan heyet ile Ankara’da bir dizi temaslarda bulundu.

TİRDEF, Giresunlu kahraman asker Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’ın Ankara Haymana’da bulunan kabrinin ölümünün 100. Yılında şehitlik olarak düzenlenmesi için TBMM ‘de Milletvekilleri Hasan Turan, Cemal Öztürk, Sabri Öztürk, Haymana Belediyesi yetkilileri, Milli Parklar Müdürlüğü ve diğer yetkililer ile bir dizi istişarelerde bulundu.

Yapılan görüşmelerde hem Milletvekilleri, hem Haymana belediye yetkilileri, Milli Parklar Müdürlüğü ve diğer ilgili birim temsilcileri bu projenin Tirdef tarafından gündeme getirilmesinin çok önemli olduğunu ve yapımı aşamasında her türlü desteğin sağlanacağının sözünü verdiler.

TİRDEF Yönetim Kurulu ve Üye Dernek başkanları ile yapmış olduğu genişletilmiş istişare toplantısında konuyu değerlendirmiş ve bu süreçte çeşitli komisyonlar oluşturularak merhum Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’ın hatırasının yaşatılması ve şehadet yıldönümüne denk gelen 30 Ağustos gününde etkinlikler ile anılması için çalışmalara başlanması kararı alınmıştır. Kurulan komisyonda Tirdef Genel Başkan Vekili Necati Yılmaz, Genel Muhasip İbrahim Aydın, Şükriye Olgun ve Erdoğan Kara görev almışlar ve hızlı bir şekilde çalışmalarına başlamışlardır.

Tirdef Genel Başkanı Necdet Demirel toplantı sonrasında yaptığı konuşmada “Giresun ve Tirebolu için en önemli tarihi şahsiyetlerden olan Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’ın, 42. Ve 47. Gönüllü alayalarını kurarak Giresun ve Tirebolu uşakları ile şehadete eren tüm şehitlerimizin anısını gelecek kuşaklara aktarmanın heyecanını yaşıyoruz. En büyük mirasımız şanlı tarihimizdir. Şanlı tarihimizdeki kurtuluş savaşında Giresun ve Tirebolu adını altın harflerle yazdıran Osman Ağa, Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ve Giresun uşaklarını her zaman saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Bizim görevimiz bu tarihi mirası gün yüzüne çıkarmaktır. Arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapacak ve her ay gelişmelerden kamuoyunu bilgilendireceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.