SON DAKİKA!
Ethem Bakar Yazıları

BİTMEYEN SENFONİ

Giresun her gün kan kaybediyor, çevre iller büyüyor, gelişiyor hizmetlerin en güzelini alıyor ancak bakıyorsunuz Giresun’a yerinde saymaya devam.

Çevre illerin Sivil Toplum Örgütleri Giresun’a göre daha derli toplu her organizasyonda en azından bir birlik sağlanıyor ama gel gör ki, Giresun darma dağın. Daha önce bir çok kez yazdım amma velakin gören yok duyan yok neticede kendin yaz kendin oku gibi.
Peki nedir çare diye soran oldu mu? ender de olsa olmadı değil, Giresun ilinin yetiştirdiği değerler bu konulara eğilmediği müddetçe sorunların bitmesi ve tam manası ile çözüm bulması mümkün değildir.

İstanbul ilinde son TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre 513 bin Giresunlu yaşıyor, aslında bu İstanbul iline Giresun’dan doğup gelenlerin sayısı birde 3 kuşatır İstanbul ilinde doğup yaşayan ve nüfus kütüğünü İstanbul’a aldırmış olanlar var bu rakam asla 800 bin kişinin altında değil dünya yaşam alanlarında ve coğrafyasında yaşayanlar ile birlikte yaklaşık 3 milyon Giresunluyuz kimse kendi doğacağı yeri ya da ana babasını kendi tercih edemiyor, ama doğduğu ve atalarının var olduğu vatanı unutmamak oraları yaşamak her birimizin mutlak gayelerinden biri olmalıdır.

1994 yılından buyana Giresun dışında yaşayan biri olarak özelikle son 10 yıldır Giresun adına yapılan bütün etkinliklerde elimden geldiğince bulunmaya çalıştım. Her gittiğim yerde şunu anlatmaya çalışıyorum. Giresun bizim en büyük değerimiz en büyük markamız biz onu en güzel şekilde tanıtmalıyız. Giresun ismini bütün dünyaya duyurup Giresun’u kalkınma alanında geliştirmeliyiz. Kasım ayında Almanya’da Giresun Günleri yapıldı, ticari açıdan insanlar orada bir takım görüşmeler yaptı. Turizm alanında Giresun için bir devrim zamanı geldi. Artık Çevre illerde olan yıldız kaliteli oteller Giresun’da da açılmalı bu alanda yatırım yapacak insanlara iş adamlarına gerekli kolaylık sağlanmalı, artık uyanın ölü toprağını üzerinizden atın Giresun şehri Valisi, Belediye Başkanı, Milletvekilleri, Mahalli idarecileri ile artık birlik olmak ve üzerindeki ölü toprağını atmak zorundadır.

Giresun Üniversitesi Giresun için kalkınma alanında projeler geliştirip bunu şehrin yetiştirdiği işadamları bürokratları ve ilin seçilmişleri ile birlikte Giresun markasını geliştirip pazarlamalıdır. Artık devir tanıtım ve pazarlama devridir. Her şehir ne kadar insanı bölgesine çekip ona bölgesini ve insanlarını anlatırsa o kadar gelişiyor. Giresun’daki bir lokanta, bir çay ocağı, cafe yada restaurant satacağı bir suyun hesabını yapmalıdır.

Her gün bir başka gazete internet sitesinde şu dernekten istifa etti, bu federasyondan ayrıldı, rektör yağ çekti, Giresunspor böyle gitmez buradan da düşer, il başkanı kavga etti, ilçe başkanı toplantıya katılmadı haberleri açık söylemek gerekirse bir gazeteci ve yazar olarak beni ve en az benim kadar Giresun ilini seven diğer meslektaşlarımı üzüntüye sokuyor buna katılmayan ayrılıkçılarda olabilir.

Bu bitemeyen senfoni daha ne kadar devam eder bilemem ama ben şuna karar verdim, Giresun adına düzenlenen ve adına Giresun şusu Giresun busu denilen hiçbir organizasyonu ciddiyetinin dışında değerlendirip haber yapmayacağım. Bakıyorsunuz ki gerçekte sadece Giresun’un ismi kullanılmış ama kendisinin esamesi okunmuyor.

İstanbul ilinde yapılan en ciddi organizasyon Feshane’de artık efsane olan Giresun Günleri ve Osman Ağa Futbol Turnuvasıdır. Bu iki organizasyon Giresun ilinin marka değeri olarak sahiplenilmesi gereken ciddi tutarlı ve geleceği olan şehri tanıtan organizasyonlardır. Hep birlikte bu iki organizasyonu yıl boyu geliştirip Giresun’u ciddi bir şekilde tanıtabiliriz. Dünyanın en önemli caddelerinden biri olan Taksim/İstiklal Caddesinde yapılan Giresun Günleri yürüyüşü de ayrı bir organizasyon olarak ciddi tanıtım yapmış bir iştir. Bu ve buna benzer organizasyonlar hariç artık Giresun ismini lütfen kullanmayın. Kullanmak isteyenlere Giresun Valiliği belli bir bedel biçsin yok ben illa Giresun ismini kullanacağım diye ısrar edilirse Giresun Valiliği buna müdahale edip bir bedel belirlesin, ve desin ki kardeşim Giresun markasının ismini kullanacaksan şu kadar teminatı Valiliğimiz hesabına yatır. Aksi halde Giresun ismini kullanan kurum kuruluş ya da kişilere şu kadar ceza yaptırımı var. Bakın o zaman kimse artık buna yeltene biliyor mu?
Stuttgart- 01 Mart 2013

1 Yorum

  1. Ethem Bey,
    tespitleriniz cok güzel ve ciddi konuları dile getiriyorsunuz. Bayılıyor yazılarınıza.
    Tebrik ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.