SON DAKİKA!
giresunelsanatlaridereliilcesi

BU MESLEKLERİ UNUTTURMAYACAKLAR

Giresun Dereli ilçesinin unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatları yeniden canlandırılıyor.

GİRESUNCANANPİR

Dereli Belediyesi, Dereli Halk Eğitim Merkezi ve Giresun Halk Eğitim Merkezi ile birlikte ortak bir çalışma yapan Dereli Kültür ve Turizm Derneği bugün Giresun Halk Eğitim Merkezinde sergi açtı. Serginin açılış törenine Giresun Vali Yardımcısı Polat Kara, Dereli Belediye Başkanı Zeki Şenlikoğlu, Giresun Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, Giresun Halk Eğitim Merkezi Müdürü Harun Karabörk, Dernek Başkanı Canan Pir ve misafirler katıldı.

Serginin açılış töreninde konuşan Vali Yardımcısı Polat Kara, “Serginin ilimiz ve Dereli ilçemizin tanıtımında yararlı olacağını düşünüyorum. Bu tarz sergilerin her zaman destekçisi ve yardımcısı olmaya hazırız. Emeği geçen tüm kursiyerlere, katkı veren kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi.

Dereli Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Canan Pir ise “Sergimiz, her biri içinde bir kültür barındıran dasdar, kolan dokuma, sepet örücülüğü gibi geleneksel el sanatları artık icra edilmeyip kaybolma tehlikesi altında olduğunu gördük. Bu amaçla Dereli ve Giresun Halk Eğitim Merkezlerinde hediyelik eşya ve dasdar dokuma kursları açtık. Projemiz ile amacımız derelinin kültür değerlerinin unutulmasını engellemek ve yeniden üretilir hale getirmekti.Proje kapsamında ürettiğimiz hediyelik eşyaların tanıtımı ve satışı Dereli ilçesinin kalkınmasına ve tanınmasına katkı sağlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.