SON DAKİKA!

BU TÜR SADECE ŞEBİNKARAHİSAR’DA VAR

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi OMÜ Fen Bilimleri Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Fergan Karaer doğada sadece Giresun Şebinkarahisar’da bulunan bir Dolama Otu türünü keşfetti

dolamaotudrogbacemile

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Omü) Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fergan Karaer, yurt çapında sürdürdüğü bitki örtüsü türleri ve ekolojik araştırma çalışmaları kapsamında yeni bir bitki türü keşfetti ve bu bitkiye annesinin ismini verdi.

Yrd. Doç. Dr. Fergan Karaer,  yaptığı açıklamada, 20 yıldır Türkiye’nin bitki fauna ve florasını araştırdığını ve bu alanda sürdürülen bilimsel çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Özellikle Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi’nde Türkiye’nin Kader Çiçekleri

(Sempervivum), Taş Gülleri (Rosularia) ve Dolama Otları (Draba) türleri üzerine sınıflandırma ve ekolojik araştırmalar yürüttüğünü ifade eden Karaer, şunları kaydetti

“Araştırma çalışmaları sırasında 2003 yılında Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde yeni bir dolama otu (Draba) türü ile karşılaştım. Bu tür, Karadeniz ile İç Anadolu Bölgesi arasındaki geçiş alanında belirlendi. Aradan geçen süre içinde söz konusu bitki, dünya literatürlerinde tarandı, bilimsel çalışmalar yürütüldü ancak bir sonuca varılamadı. Bulduğum tür, bilim dünyası için yeni bir tür olarak tescil edildi.”

-Annesinin adına tescillendi-

Bitki bilimsel olarak hardalgiller (Cruciferae) ailesine bağlı Draba L. cinsine ait ve Anadolu’da Dolama Otu adıyla anılan bu yeni türü bilim dünyasına kazandırmaktan dolayı mutlu olduğunu vurgulayan Karaer, “Bu bitkiye doğa ve bitkileri çok seven annemin adı olan Cemile ismini verdim. Bitki Latince’de Cemile dolama otu anlamına gelen “Draba Cemileae” olarak tescillendi. 11 bin civarında tohumlu bitki türüne sahip olan Türkiye’de yeni bir türün daha sadece burada olması çok önemli ve sevindiricidir” diye konuştu.

Yeni keşfettiği tür ile birlikte Türkiye’nin değişik bölgelerinde 25’inci dolama otu türünün keşfedildiğini de açıklayan Karaer, keşfedilen bitkinin dolama hastalığına karşı etkisinin araştırılması için çalışmalar sürdürüldüğünü sözlerine ekledi.

Haber: Fatih Mehmet Kürkcü, Mehmet Kumcağız AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.