BULANCAK

BULANCAK SIRA DIŞI BİR KAMPANYA’YA BAŞLIYOR

Giresun’un Bulancak ilçesinde Nüfus Müdürlüğü aile birliğinin korunması ve sağlıklı bireylerin yetişmesine katkı sağlamak için “Nitelikli Bir Nüfus İçin, Her Doğum, Her Evlenme Bir Kitapla Başlasın” kampanyası başlatıldı.

Bulancak Kaymakamı Tayfur Elbasan, yaptığı açıklamada, Türkiye’de 2012 yılında TÜİK verilerine göre 173 bin çiftin boşandığını belirtti. Elbasan, boşanan çiftlerin yapılan incelemelerinde bir ila beş yıl arasında evlenen çiftler olduğunun altını çizen Elbasan, Bulancak ilçesinde de yılda 400 civarında çiftin nikah kıydırdığı, buna karşılık 100 çiftin de boşandığını aktardı. Elbasan,”İnsanoğlunun yaşamında en önemli iki unsur şüphesiz doğum ve evlenmedir. Bu iki önemli olayın başlangıcında insanlar hep mutlu ve sevinçli olurlar. Hayat şartları ekonomik ve sosyal sebepler yüzünden eşler arasında saygı ve sevginin azalması tartışma ve kavgalar, beraberinde maalesef boşanmalar meydana gelmektedir. Boşanan çiftlerin çocukları aile ortamından sevgi ve saygıdan uzak bir toplum oluşturmaktadır. Bizler her gün birçok doğum sevincini ailelerle birlikte paylaşıyor, onların heyecanlarına ortak oluyor. Bunun yanında da boşanan çiftlerin üzüntüleriyle karşılaşıyoruz.” dedi.

Kaymakam Elbasan, “Toplumun temel taşı olan ailenin korunması ve sağlıklı bireylerin yetişmesi şüphesiz bilinçli ve bilgili bir toplumun oluşması için, bundan böyle yeni evli çiftlere kimliklerini değiştirmek için ve doğum kaydı için gelen ailelere çocuklarını daha bilinçli yetiştirebilmeleri için uzman psikolog ve pedagoglar tarafından yazılan kitaplardan hediye ederek bu önemli başlangıçlarda onlara rehberlik etme düşüncesiyle bu projeyi hayata geçirme kararı aldık.” diye konuştu.

Kampanyaya destek veren Bulancak Belediye Başkanı Kadir Aydın da yaptığı açıklamada, şöyle konuştu: “Biz bu etkinlikle birlikte evlilik birliliğinin sürdürülebilir olmasını sağlamaya yönelik adımlar atan sevgili nüfus müdürümüze teşekkür ediyoruz. Allah analı babalı büyütsün. Vatana millete hayırlı bir evlat yetiştirmesini diliyoruz. Kitapla birlikte hayatınızın değişeceğine, çocuğumuzun yetiştirilmesine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.