Uncategorized

Bursa’ daki Giresunlular bu yilda Otçu Göçüne çiktilar

Bursa da ki Giresunlular bu olayi zamani gelince degerlendireceklerdir”dedi.Bu arada Giresunlular 5 vekil ve o kadar il,ilçe Belediye Baskani ve Il Baskanlarinin gurbetçileri önemsememelerinin sasirtici oldugunu kaydederek”Bizler de Rizeli dernekler gibi siyasete girip her dönem bizim siyasilerin karsisina aday çikarsak o zaman bizden önce buralara gelirler.Siyasetteki gücümüzü artik kullanmaliyiz”diye konustular.


Bursa’ daki hemserilerimiz bu yilda Otçu Göçüne çiktilar.. Bursa Giresun Dernekleri tarafindan her yil geneleksel olarak Bursa Keles Kocayayla’ da düzenlene Otçu Göçü seniligi bu yilda görkemli bir sekilde yapildi.


 


       20 Haziran Cumartesi gününden yaylara çikan Giresunlu hemserilerimiz  Otçu Göçünü aslina uygun bir sekilde yasayarak Cumartesi aksami yakilan Senlik Atesi ve Giresun’ lu sanatçilarin söylemis olduklari Giresun Türküleri ile gece geç saatlere kadar koca bir yilin yorgunlugunu attilar.


        Pazar sabahi Ulu Önder M. Kemal ATATÜRK, Gazi Miralay Topal Osman Aga, Sehit Binbasi H.Avni ALPSALAN ve tüm sehitlerimiz için 1 dk Saygi durusu ve Istiklal marsimiz ile açilisin ardindan, gelecek dönemde adindan sikça söz ettirecek olan Giresunlu Genç Selda sahne aldi.


        Programin ilerleyen saatlerinde söz alan Bursa Giresunlular Dernegi Baskani Av. Murat TOKER yapmis oldugu konusma da duygulu anlarin yasanmasina neden oldu.

 

Yaptigi konusmada ilk önce Otçu Göçü Senliginin bir yayla konseri olmadigini hatirlatan TOKER; Otçu Göçünün Atalarimiz Türkmen Çepni boyunun Orta Asya’ dan günümüze  kadar getirdikleri Giresun ve yöresinde misir ekiminin ayrik otlarindan temizlenmesi sonrasi köylülerin topluca köyden yaylaya gidisini simgeleyen ve burada kendi öz degerleri olan Giresunlu sanatçilarin türkü söyledigi bir gelenegimiz oldugunu hatirlatti.

 

 Konusmasinin devaminda Giresunlu Siyasi temsilcilerimize de deginen TOKER;” Senligimize yaklasik 150 Civarinda Siyasi Parti temsilcisi, Belediye Baskani ve Milletvekillerimizi davet ettigimiz halde buraya katilmamalari Bursa’ da yasayan yaklasik 100.000 Giresunluyu hiçe saymalaridir “dedi.Toker ayrica, bu tür politika yapan siyasi temsilcilere  en güzel cevabi Bursa’ da yasayan  Giresunlularin  ve  Giresun’ da yasayan akrabalariniz tarafindan verilebilcegini dile getirdi.


 


 


        Konusmasinin devaminda sponsor firmalara ve Bursa’ daki Giresun Derneklerine;  Bursa’  ya yaptirilmasi planlanan Gazi Topal Osman Aga Kültür Merkezine yapmis olduklari katkilardan dolayi tesekkür ederek tamamladi.


       Ögleden sonra Giresunlular ile bulusan Giresunlu Sanatçilar Ömercan, Yilmaz TURAN, Giresunlu Selda, Selahattin BEKTAS, Rüstü KARPUZ ve büyük kemençe üstadi Sirri ÖZTÜRK Giresunlular’ a doyumsuz anlar yasatti.


        Programin ilerleyen saatlerinde Bursa  Gurbetçi Çotanaklarin davetlisi olarak Senlige katilan Istanbul Genç Çotanaklar ve Gebzeli Çotanaklar ayni yolda ilerledikleri arkadaslari Gurbetçi Çotanaklara Gazi Topal Osman Aga Posteri ve Güzel bir Giresun manzarasi posteri hediye ettiler.


      Ayrica 2 gün boyunca senlik alaninda çekim yapan Mavi Karadeniz TV bu yayini yaklasik 1 hafta sonra bant yayini olarak ekranlara tasiyacagini bildirdi.


Her yer Çotanaklar ile Güzel


        Bu arada Giresunspor’ un Istanbul da kurulu bulunan Genç Çotanaklar Istanbul ve Gebze’ de kurulu bulunan Gebzeli Çotanaklar taraftar grubu Bursa Gurbetçi Çotanaklarin davetlisi olarak hafta sonu Bursa’ da Giresun Dernekleri tarafindan organize edilen Otçu Göçü Senligine katildilar.


         Üzerlerine giydikleri Giresunspor formalari ve atkilari ile Senlige renk katan yaklasik 30 civarinda grup üyesi burada ayni yolda ilerledikleri arkadaslari Gurbetçi Çotanaklara Gazi Topal Osman Aga Posteri ve Güzel bir Giresun manzarasi posteri hediye ettiler.


          Yapmis olduklari tezahüratlar ile Senlige katilan 10.000 civarinda Giresunlu hemserine Giresunspor aski asilamaya çalisan grup üyeleri bir ara sahne alan Ömercan’ a Giresunspor tezahürati yaptirdilar.


          Bizlerde Gurbetçi Çotanaklar olarak davetimizi kirmayip bizleri orada onurlandiran Genç Çotanaklar Istanbul ve Gebzeli Çotanaklara çok tesekkür ederiz.


Ömercan Sahne Performansi Ile Büyüledi


Karadeniz kanallarinda yapmis oldugu programlar ile özellikle gençlerin gönlünü mest eden Giresunlu genç sanatçimiz Ömercan hafta sonu Bursa’ da katildigi otçu göçü senliginde yaylari ayaga kaldirdi.


Arkasina çok güçlü bir ekibi alarak sahne alan Ömercan; yapmis oldugu espiriler ve sahnede göstermis oldugu enerji ile ilerde Giresun adina daha da güzel isler yapacaginin sinyalini verdi.  


Haber:  Erdal AVCI


Fotograf : Ismail AKDOGAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.