SON DAKİKA!

Çanakçi HES lere Büyük Tepki

Çanakçi ilçesinin Deregözü ve Kusköy köylerinde, Çanakçi Deresi üzerine yapilmasi planlanan 2 Hidroelektrik Santraline (HES) karsi çikan yöre halki, protesto eyleminde bulundu.
     Çanakçi Deresi Vadisi üzerinde toplanan vatandaslar, yapilmasi planlanan HES lere tepki göstererek, ellerindeki dövizler ve attiklari sloganlarla, HES e karsi olduklarini belirttiler.
     Deregözü Köyü Muhtari Hüseyin Kir, köylüler adina gazetecilere yaptigi açiklamada, çesitli kurumlara konuyla ilgili müracaatta bulunduklarini belirterek, Bu konuda yetkililerle yaptigimiz görüsmelerde bize HES lerin yapilacagini söylediler dedi.
     Kir, yapilmasi planlanan projelerden dolayi köylülerin kendisine tepki gösterdigini dile getirerek, Köyümüzde HES projesi sorunu yasiyoruz. Bu HES projesi bizim derelerimizi tehdit ediyor. Köylüler, bu sorundan dolayi muhtar sen bizim köyümüzü parselleyip sattin mi diye bana tepkiler yagdirmaya basladi diye konustu.
     Yapilacak çalismalar için sengün sirketler grubu tarafindan vatandasin arazilerinin kullanildigini ileri süren Kir, söyle devam etti:
     Arazinin üzerine hat çekmeye çalisiyorlar. Bu hat çekildiginde vatandaslarin kendi arazileri üzerine ev yapma sansi kalmayacak. Proje çalismalari kapsaminda direk dikilirken vatandasin izni alinmadan agaçlarini söküyorlar. Kendilerine bunu sordugumuzda biz Ankara dan destekliyiz, siz derdinizi baska yerlere anlatin, bizim muhatabimiz degilsiniz diye tepki gösteriyorlar. Tanimadigimiz, bilmedigimiz insanlar gelip bize sormadan bagimizda, bahçemizde geziyorlar. Köyümüzün örf ve adetlerine uymayan bazi davranislari da var.
     Kir, konuyla ilgili arazi sahiplerinin ilgili birimlere dilekçe vererek hukuki çalisma baslatacaklarini anlatarak, Valimiz ve Kaymakamimizin derdimizi dikkate alacagini düsünüyoruz dedi.
     Köylüler, açiklamanin ardindan dagildi.


 


 


 

Öte yandan sirket yaptigi yatirimi ucuza getirmek için Çin den maliyeti düsük makinalar ithal ettigi ve ülke dövizini yurt disina hemde arada çok büyük maliyet farklari olamdan çikardigi gerekçesi ile gazetemize ulasan sikayet maillerini önümüzdeki günlerde detayli bir haber olarak okurlarimizin dikkatine sunacagiz.

 

Haber : Yeni Tirebolu Gazetesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.