Uncategorized

Çanakkale Giresunlulari Durmak Bilmiyor

Çanakkale Giresunlular Derneginin düzenledigi organizasyon kapsaminda 29-30 Mayis 2010 tarihlerinde bilimsel ve kültürel birtakim etkinlikler gerçeklestirildi. Etkinliklere Istanbul’dan isadamlari Zeki Gülmüs, Bahattin Senel, Kemal Toraman da katildi. Sanatçi katilimi ise Zeki Gülmüs’ün sponsorlugunda Musa Ada, Tuncay Uzun, Serif Pir ve Murat Kulluk olarak gerçeklesti.

 

Daha önce sadece yaz basinda piknik söleni seklinde gerçeklestirilen etkinliklere bu yil “Sarikamis’tan Çanakkale’ye Giresun ve Giresunlular” konulu panel de eklenerek etkinlikler iki güne yayildi. 29 Mayis 2010 tarihinde düzenlenen ve oturum baskanligini Musa Ada’nin yaptigi panele konusmaci olarak Arastirmaci-Yazar Teoman Alpaslan ile ÇOMÜ ögretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Esenkaya katildi.

  

Düzenlenen panelin ardindan il disindan katilan misafirlerle birlikte Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Yerleskesinde aksam yemegi yenildi. Yemekte sanatçilarimiz katilimcilara müzik ziyafeti çektiler.

30 Mayis 2010 Pazar günü ise Güzelyali Köyü Mesudiye Tabyasi mesire alaninda piknik söleni gerçeklestirildi. Yaklasik 350 kisinin katilimiyla gerçeklesen senlige Giresunlularin yani sira Karadenizli ve diger illerden dostlarimiz da katilimlariyla destek verdiler.

 

Senligin açilis konusmasini yapan dernek baskani Dr. Selçuk Ipek, bu tür etkinlikleri mütevazi bir anlayis ve mütevazi bir bütçeyle imece usulüyle gerçeklestirdiklerini belirterek

 

Çanakkale’deki ve diger illerdeki hemsehrilerimizin katkilarini beklediklerini belirtti. Sölenin sunuculugunu yapan Musa Ada, etkinligin amacina ulasmasi için olaganüstü çaba harcayarak tüm katilimcilarin takdirini topladi ve herkesin etkinlige aktif katilimini sagladi.

  

Sölende misafirlere Çavuslu Ekmegi, Piraziz Köftesi ikrami yapildi. Piknik, yemek yarismasi, çocuklara yönelik bazi yarismalar ve yetiskinlerin katildiklari bazi yarismalarla renklendi. Yemek yarismasinda Zekiye Patan, yaptigi siron ve burma tatlisiyla birinci oldu. Ödülü ise Zeki Gülmüs ve Bahattin Senel’in sponsorlugunda Istanbul-Trabzon gidis dönüs uçak bileti olarak kendisine takdim edildi. Kemal Toraman da ikinci olan Fatma Kacar’a  Istanbul-Giresun gidis dönüs otobüs bileti hediye etti. Ayrica düzenlenen çekilislerle katilimcilara sembolik hediyeler verildi.

 

Sanatçi kadrosu ise birbirinden güzel halk türküleri ve horon havalariyla katilimcilara çok güzel bir gün yasattilar. Tuncay Uzun sahne performansi ve mütevaziligiyle hemsehrilerimizin takdirini kazandi. Diger sanatçilarimiz Serif Pir ve Murat Kulluk da katilimcilardan tam not aldilar.

Sonbahar’da düzenlenecek 4. Giresunlular Gecesi için simdiden hazirliklarina baslayan dernek yönetim kurulu, sanatçi katilimi konusunda su anda netlesen ve hemsehrilerimizi heyecanlandiran ismin Katip Sadi oldugunu belirtti. Zeki Gülmüs ve Bahattin Senel, Katip Sadi’nin geceye katilimini saglayacaklarini belirterek destek sözü verdiler.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.