SON DAKİKA!

ÇANAKKALE’DE GİRESUNLULAR BİRDE KARDEŞLİK DESTANI YAZDI

Çanakkale Giresunlular Derneği tarafından düzenlenen gece, kardeşlik sözleşmesinin de imzalanması ile bir destana daha dönüştü.

kardessehirhaberi

 

Çanakkale ile Giresun’u Kardeş Kent yapan sözleşme, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu tarafından imzalandı.

Çanakkale Giresunlular Derneği tarafından Kolin Otel’de organize edilen geceye Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Giresun Belediye Başkan Vekili Hayati Tökez, Başkan Yardımcısı Murat Ersoy, Giresun Barosu Başkanı Av. Gültekin Uzunalioğlu, her iki ilin belediye meclis üyeleri, işadamları ve davetliler katıldı.

Giresun Belediyesi ve Çanakkale Belediyesi halk oyunları ekiplerinin gösterileri ile başlayan gecede konuşan Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının karşı karşıya getirildiği bir ortamda Çanakkale ile Giresun’un kardeş kent olmasının barış ve kardeşliğin tabanda ilanı olduğunu söyledi.

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, bir çok ilin kurtuluş günü olduğunu, ancak Giresun’un kurtuluş günü olmadığını hatırlatarak, “Dedelerimiz kendi illeri işgale uğramadığı halde, gönüllü alaylar kurup vatan toprağını savunmuştur. Giresunlu gönüllüler, vatan mevzubahis olunca canlarını siper etmiştir. Kurtuluş mücadelesinde dünya da simge olan Çanakkale Savaşları, var olmanın belgeselidir. Bugün ülkemizde yaşanan ayrışmanın, bizlerin kardeşliğini bozmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu ülke kolay kazanılmadı. Cumhuriyet kolay kazanılmadı. Attığımız bu kardeşlik imzası hepimize barış anahtarı olmasını diliyorum” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Savaşlarının 100. Yılında Giresun ile Kardeş Kent Protokolü imzalamalarının önemine işaret ederek, “Bu akşam imzaladığımız kardeşlik sözleşmesi gelecekte 100. Yılda imzalanan kardeşlik sözleşmesi olarak anılacak. Çanakkale Anadolu’nun giriş kapısıdır. Barışın başkentidir. Çağdaş, Atatürkçü iki kentin kardeşlik törenine şahitlik ediyorsunuz. Bize sultanlık, padişahlık lazım değil. Kardeşliği, barışı Türkiye Cumhuriyeti ve dünya ya yayacağız. Giresun ile imzaladığımız kardeşlikten sonra her alanda, sportif, kültürel, ekonomik, eğitim ve sosyal alanlarda işbirliği yapacağız” diye konuştu.

Ardından aslen Giresun’un Görele ilçesi doğumlu ve kardeş şehir projesinin mimarlarından biri olan Deniz K.Albay, Necmettin Sarı, 47. Gönüllü Alay’ın Çanakkale’ye geliş öyküsünü ve Çanakkale’de 7 ay süren misyonunu anlattı. Çanakkale Giresunlular Derneği Başkanı Onursal Aydın, iki kentin kardeş olması için Çanakkale ve Giresun Belediye Meclisi üyelerinin oy birliği ile bu kararı aldığını hatırlatarak, emeği geçenlere teşekkür etti. Çanakkale ve Giresun Belediye Başkanlarının Kardeş Kent Protokolünü imzalamalarının ardından, plaket ve hediyeler verildi. Gecede Gizem Kara ve Gökhan Güney sahne aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.