SON DAKİKA!

CHP DÖRT KOLDAN MUHALEFETTE

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, 23. Dönem Giresun Milletvekili ve CHP İl Başkanı Eşref Karaibrahim, CHP Merkez İlçe Başkanı Burak Tolga Bektaşoğlu, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Kamer Uzuner ayrı ayrı açıklama yaptılar.

chphaberi

Cumhuriyet Halk Partisi 2013 yılı merkezi bütçe kanunu tasarısının görüşmeleri sırasında TBMM Başkanlığına sunduğu önergelerle bütçe kanununun maddelerine eklenmek üzere emekli ve memurlarımız ve 657 sayılı kanunun 4/B ve 4/C hükümlerine tabi çalışanlar için değişiklikler yapılmasını istedi. CHP Grubu milletvekillerinin sunduğu önergelerde kamuda 4/B ve 4/C hükümlerine tabi istihdam edilenlerin daimi kadrolara geçirilmesi öngörülmekteydi. 657 sayılı Devlet Memurları kanununun 4. maddesi b ve c fıkraları ve özel kanunlarında yer alan hükümlere istinaden sözleşmeli ve geçici personel pozisyonlarında çalışan ve geçici, mevsimlik işçi ve taşeron işçi statüsünda çalışanların daimi kadrolara geçirilmesi için verilen önerge AKP Milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Ayrı bir önerge ile emeklilere ve memurlara ve diğer kamu görevlilerine yılda iki kez ikramiye ödenmesi teklifi de iktidar partisi milletvekillerinin oylarıyla reddedilmiştir.

Selahattin Karaahmetoğlu
CHP Giresun Milletvekili

CHP Giresun İl Başkanı Eşref Karaibrahim:

Giresun İl Özel İdare’ye ait Bulancak Durağı’ndaki işhanının yıkılarak yerine cami yapımını önerdi.

Karaibrahim, il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Giresun Valisi Dursun Ali Şahin’in, Giresun Kalesi’ne cami yapımı önerisini değerlendiren Karaibrahim, Giresun halkının istemesi durumunda Şahin’in cami fikrinin gerçekleşebileceğini kaydetti.

Hacı Miktat Camii’nin Giresun halkının ihtiyacını yeterli düzeyde karşılamadığına işaret eden Karaibrahim, bölgedeki sorunun çözümüne yönelik ilginç bir fikir gündeme getirdi.

İl Özel İdare’ye ait ve satışa çıkarılan işhanının yıkılarak, yerine cami yapımını öneren Karaibrahim,”Atatürk Meydanı’nda meydan bulunan Hacı Miktat Camii, özellikle Cuma günleri Giresun halkının ihtiyacını karşılayamıyor. Halkımız Cuma günleri cami avlusu dışında namaz kılmak zorunda kalıyor. Bu yüzden bölgede ciddi boyutta cami ihtiyacı yaşanıyor. Bu sorun da acil çözülmelidir. Bu konuda da bir önerimiz olacaktır. Bulancak Durağı bölgesinde yapılan çalışmalarla güzel bir meydan oluşturuldu. Daha da bölge genişleyerek açılmaya devam edecek. Bölgede de İl Özel İdaresi’ne ait olan ve satışa çıkarılan işhanı bulunuyor. Bu bina satılmak yerine, yıkılarak yerine güzel bir cami yapılabilir” dedi.

Çavuşlu Beldesi’ne yapımı süren Katı Atık Bertaraf Tesisi’ni de değerlendiren Karaibrahim, belde halkının tepkilerine saygı duyduğunu kaydetti, ancak sorunun mutlaka çözümünün gerektiğini sözlerine ekledi.

CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı Burak Tolga Bektaşoğlu ise;

Her defasında Giresun’a çok büyük yatırımlar ve hizmetler getirdiğini iddia eden AKP yönetiminin son günlerde işlerini yarıda bırakıp kaçan müteahhitler konusunda ne yaptıklarını halkımız merak etmektedir. Adeta yılan hikâyesine dönen doğalgaz altyapısı işinden sonra şimdi de yeni kadın doğum hastanesi inşaatında aynı film bir kez daha sahneye konulmuştur. Yeni kadın doğum hastanesi yapım işini yürüten yüklenici firma yaşadığı mali sorunları gerekçe göstererek işi terk etmiş, çalışan işçilerini ve dolayısıyla yapılan işi ortada bırakmak suretiyle hem işçilerini hem de Giresunluları mağdur etmiştir.
Bu bilgiler ışığında Giresun kamuoyu adına soruyoruz;
• Üst üste müteahhitlerin işlerini yarıda bırakmaları sonucu Giresun’da önemli yatırımların yarıda kalması Giresun’un sahipsizliği ya da kaderimidir?
• Giresun’a yatırımcıların ve yüklenici inşaat firmalarının bakış açısı “ihaleyi al git, işçilerin parasını verme” şeklinde midir?
• İşçilerin mağdur edilmesi ve emeklerinin sömürülmesi hangi mantığa sığar?
• İşi bitirecek yeterliliği, donanımı ve mali yapısı olmayan firmalara özellikle mi Giresun’da iş yaptırılmaktadır?
• İnşaat için Giresunlu esnaflardan tedarik edilen malzemelerin karşılığındaki alacaklarını kim ödeyecek,zaten ekonomik sıkıntılarla boğuşan Giresunlu esnafın bu işten doğan zararını kim karşılayacaktır?

En başından bu yana söylediğimiz gibi iktidar partisini, teşkilatlarını ve milletvekillerini Giresun’un asıl sorunlarını örterek gündem değiştirmek yerine, gerçek sorunları çözmeye ve bu konuda çaba sarf etmeye davet ediyoruz.

Burak Tolga Bektaşoğlu
CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Kadem Uzuner ise;

Kadını sadece evde oturan, kocasına yemek yapan, itaat eden ve çocuk doğuran bir nesne gibi gören zihniyet, Meclis çatısı altında kabul edilemez bir eyleme imza attı.
Her gün kadınların öldürüldüğü, tacizin, tecavüzün, ensestin arttığı, çocuk gelinlerin çoğaldığı AKP iktidarında, kadın milletvekilimizin hak arama ve fikrini belirtme mücadelesi Meclis çatısı altında başka bir şiddet biçimine dönüşüyor. Arınç, Genel Kurul’da konuşan milletvekilimiz için “evli, çocuklu bir kadın böyle konuşamaz, utandım” diyor. Buna hakkınız yok. Kadınlar ve kadın bedeni üzerinden siyaset yapmayı alışkanlık haline getiren zihniyet bir utanç ve yüz kızarması yaşayacaksa cinayetlerden, tecavüzden, kadının insan haklarını yok sayan uygulamalardan ve ortaya çıkan tablodan dolayı bunu yaşamalı. Evet utanmalısınız, evet yüzünüz de kızarmalı! Utancınız kadını yok saydığınız için, cinsiyetçi olduğunuz için, kadını toplumsal yaşamın dışına iten zihniyetinizden dolayı olmalı. Utandığınızı ifade ederken söylediğiniz sözlerin bırakacağı etkinin bir utanç yarattığının farkında bile değilsiniz. Kullandığınız dil ve cinsiyetçi söyleminiz ile bu utancı arttırıyorsunuz.
Kadınlar evde, sokakta, işte şiddetin her türlüsü ile karşı karşıya gelirken, bu alanlara meclisi de ekliyorsunuz. “Yüce Meclis” çatısı altında çözüm bulunması gereken sorunlara yanıt arayacağınıza konuyu gene kadın bedenine getiriyorsunuz. Konuşulan konu bütçe ile ilgiliydi değil mi? Söyleyecek sözünüz yoksa her zaman yaptığınız gibi kadın, beden, organ, cinsiyet gibi vurgular ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğine güç veriyorsunuz.
Soruyoruz Yüce Meclisin cinsiyeti var mıdır?
Size ne milletvekilimizin “evli çocuklu bir kadın” olmasından?
Tavrınızı ve bu tavra neden olan zihniyetinizi ülke kadınları adına şiddetle red ediyor ve kınıyoruz.
CHP Kadın Kolları olarak milletvekilimiz Aylin Nazlıaka ile onur duyuyoruz. Geleceğe dair umudumuz, birbirimize duyduğumuz güven ve başaracağımıza dair inanç ile milletvekilimizin yanındayız. 19/12/2012

Kamer UZUNER
Kadın Kolları İl Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.