SON DAKİKA!

ÇAY TEK ŞEKERLİ OLACAK

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin yayınladığı bir genelge ile Kahvehane, Çay Ocağı ve bunun gibi halka açık yerlerde satılan Çay, Kahve ve Sıcak içeceklere tek şeker verilmesi uygulaması hakkında bir genelge yayınladı.

cayagenelgecikti

”Şekerin Aşırı Tüketilmesi” adlı genelgede, vatandaşların aşırı şeker tüketimi sonucunda telafisi mümkün olmayan sağlık sorunları ile karşı karşıya kaldığına dikkat çekildi.

”Bu amaçla kahvehane, çay ocakları, kafe vs. gibi yerlerde sıcak ikram edilen çay ve benzeri içeceklerle birlikte ambalajsız çift şeker uygulamasına aşağıda ifade edilen nedenlerle bir sınırlama getirilerek tek şekerle satışa geçilmiştir” ifadelerine yer verilen genelgede, kullanılmayan şekerlerin milli servet kaybına neden olduğu vurgulandı.

Çay tek şekerle sunulacak

Genelgede, şekerin aşırı tüketimine bağlı gelişen obezite nedeniyle diyabet ve kalp krizi ve hatta kanser vakalarında gün geçtikçe artış yaşandığına dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:
”Bu kadar kısıtlı şeker tüketmemiz gerektiği halde, evimizde, iş yerimizde, lokantada ve kahvehanelerde sürekli tükettiğimiz içecek olan çayın şekerli içilmesi, günlük alınması gereken şeker miktarının fazlasıyla aşılmasına neden olmaktadır. Ülkemizde kişi başına düşen çay tüketiminin dünya ortalamasının yaklaşık iki katı olduğu düşünüldüğünde, çay ile aldığımız şekerle hastalık riski diğer ülkelere göre iki kat artmaktadır. Keza diğer tüketim ürünlerindeki şeker oranı da hesaba katıldığında günlük tüketilmesi gereken şeker miktarının çok üzerinde bir tüketimimizin olduğu açıktır.

Bu nedenle şeker tüketiminin önerilen seviyeye düşürülmesi için kahvehane, çay ocağı, kafe vs. toplu tüketim yerlerinde, çayın tek şekerli servis edilmesi, ancak müşteri tarafından istenilmesi halinde ilave şeker verilmesi daha akılcı görülmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.