Uncategorized

Disariya Giden Kaliteli Findik Geri Gönderiliyor


Giresun Ziraat Odasi (GZO) Baskani Özer Akbasli, açiklamasinda, son 20 yilda Türkiye de findik alanlarinin artmadigini, ancak ihracatçinin findik alanlarinin arttigini, arz fazlasi var diyerek findik fiyatinin degerini bulmasinin engellenmeye çalisildigini söyledi.


Bazi ihracatçilarin ocak ayinda findik üreticisinin findigini deger biçerek ürünü sattigina isaret eden Akbasli, “Bunlar bir sene sonra eylül ayi geldiginde disariya sana findigi bu fiyattan verecegim diye söz veriyor. Eylül geldigin de bunu yerine getirmek için içerideki önemli makamlarda olmaya çalisiyor yada orada bir gücünün bulunmasina gayret gösteriyor. Ilgili yerde ticaret borsasi baskani oluyor, su oluyor bu oluyor findigi disariya söz v erdigi fiyattan vermek için bunu yerine getirebilecek mekanizmalarda yer aliyor. Üretici kim oluyor ki vur basina al malini elinden. Bu üreticinin emegine yaziktir, biz bunu hak etmiyoruz.” dedi.

Bir satis belgesini de açiklayan Akbasli, “Bu belge çok önemli. Bu belgede findigin çürük oraninin yüzde 0,7 rutubet oraninin da yüzde 6,3 oldugu görülüyor. Burada satici Türkiye Cumhuriyeti ama alici Cosntantis Psani ikinci alici Berry Callebaut . Ama bu satis gerçeklesmiyor neden ürün kalitesiz oldugu için mi. Öyle degil 2005 yilinda bundan daha kötü durumdaki ürünü aldilar. Ama simdi ürünü almiyorlar. Neden mi nedeni fiyat. Çünkü findik fiyatini bulmaya basladi, findik 5 Lira ya yaklasti. O yüzden anlasma bozuluyor satis gerçeklesmiyor. Ondan sonra fiyatin geri gelmesi için birileri çalismaya basliyor. Ofis findik satsin diyor, onu diyor sunu diyor. Bu çok yazik bir durum.” diye konustu.

Bu durumu, bir araya gelmenin bozabilecegini aktaran Akbasli, “Fiskobirlik bize asil bundan sonra lazim. Artik findikta serbest piyasa kosullari var deniyor. Ama 10 tane findigin alicisi var satici ise 650 bin tane. Bu saticinin yani üreticinin birlikteligini, örgütlenmesini kim saglayacak. Bunu Fiskobirlik yapabilirdi, yapmali, yapmasi gerekiyor. Disarida böyle oyun oynayanlara karsi, içeridekileri de kullanarak böyle oyun oynayanlara karsi findigin hakkini, findik üreticisinin hakkini bir araya gelerek bir birlik olunarak koruyabiliriz.” seklinde konustu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.