Uncategorized

DITIB’de Diploma Töreni

Ali Özdemir Köln- Almanya dan bildiriyor

 

Köln DITIB Genel Merkez’de düzenlenen sertifika törenine, T.C. Köln Baskonsolosu Mustafa Kemal Basa, DITIB Genel Baskani Sadi Arslan, Din Hizmetleri Atase Vekili Saban Kondi, DITIB Yönetim Kurulu Üyesi Sinasi Akyürek, DITIB Sosyal Dayanisma Merkezi Baskani ve Gazetemiz basyazarlarin dan Ali Özdemir, kursiyerler ve aileleri ile çok sayida davetli katildi.

DITIB’den böyle bir basariyi her zaman bekledigini ifade eden Köln Baskonsolosu Mustafa Kemal Basa, “DITIB’in entegrasyon kurslarinda ön plana çikmasi son derece normal ve dogal bir olaydir. Bu isi DITIB’den baskasinin daha iyi yapmasini da beklememek gerekir. ’Bana bir harf ögretenin 40 yil kölesi olurum’, ’Ilim Çin’de de olsa gidip ögrenin’ felsefesini benimsemis olan bir kurulusun, yüzde 90’lara varan basarisi gerçekten önemlidir. Sertifika alanlardan kadinlarin agirlikta olmasi da büyük önem arzediyor. Burada alinan egitimle kalinmamalidir, Almancanizi daha da ilerletmeniz gerekir. Bu ülkede topluma katki saglayacak sekilde kendinizi hazirlayin ve çocuklarinizi ona göre yetistirin. Lisani sürekli canli tutup, her alanda Alman toplumunun içinde görülmemiz gerekir. Bu basaridan ötürü herkesi tebrik ediyorum” dedi. 

Dinimizde dil ögrenmenin Peygamber Efendimiz’in döneminde basladigini söyleyen DITIB Genel Baskani Sadi Arslan, “Son zamanlarda bu güzel tablolari sik sik yasiyoruz. Önceleri DITIB Merkez’de verilen entegrasyon, sosyal ve kültürel kurslarimiz, simdi Almanya’nin her kösesinde, her kesimden insana hizmet sunmaktadir. Merkezimizdeki entegrasyon kurslarindan 20 binin üzerindeki insanimizin istifade etmis olmasi küçümsenmeyecek bir sayidir. Dil ögrenmek çok önemlidir. Dil bir araçtir. Dil olmadan iletisim olmaz. Islam Dini’nde dil ögrenmek, Peygamber Efendimiz’in döneminde baslamistir. Peygamberimiz Medine’ye hicret ettiklerinde, orada yasayan ve baska dilleri konusan insanlarin dillerini ögrenmesi için sahabiden Zeyd’i görevlendirmis olmasi çok dikkat çekici bir durumdur. Dil bilmek artik ihtiyaç haline gelmistir. Bizler burada kalici bir toplum olduk ve dolayisiyla burada yasayan toplumun dilini, öncelikle ana dilimizi de unutmadan, çok iyi bir sekilde ögrenmemiz gerekiyor. Federal makamlar DITIB’in uyuma katkilarindan övgüyle bahsediyorlar. DITIB’in yasadigimiz toplumla uyum noktasindaki basarilari ortadadir. Din görevlilerimize yönelik olarak Almanya’nin bes desisik bölgesinde entegrasyon kurslarimiz devam etmektedir. Basta Egitim ve Kültür Müdürlügü’müzdeki sorumlu arkadaslarim olmak üzere, bütün ögretmenlerimizi ve kursiyerlerimizi tebrik ediyorum. Basarilarinin devamini diliyorum” dedi.

 


 


 


 

Davetlilere, Egitim ve Kültür Müdürlügü’nde gerçeklestirilen hizmetlerle ilgili kapsamli olarak bilgilendirme açiklamasiyla devam eden sertifika töreni, kursiyerlere belgelerinin takdim edilmesi ile sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.