SON DAKİKA!

Dogru Görüyorsunuz Burasi Türkiye

Gümüshane’nin Özkürtün Beldesine bagli Sümekale Mahallesinde bir derme çatma barakada içinde bulundugumuz modern çagda kelimenin tam anlamiyla bir insanlik drami yasaniyor.
2002 yilinda meydana gelen bir yanginda evini kaybeden Süleyman Çakmak o günden bu güne yaklasik on yildir derme çatma bir barakada yasam mücadelesi veriyor.

 


 

Özkürtün Sümekale Mahallesinde komsularin ve hayirseverlerin yardimlariyla hayata tutunma çalisan Süleyman Çakmak’in üç aydan üç aya almis oldugu 300 tl yaslilik ayligindan baska hiçbir geliri bulunmuyor. Yangindan sonra geçen on yillik zaman içerisinde alti kaymakam degismesine ragmen kendisine devlet tarafindan üç yil önce ayrilan 19 bin tl lik ödenegin bürokrasiye takilmasindan dolayi yasamini son derece ilkel sartlar altinda sürdüren Süleyman Çakmak henüz devletten ümidini kesmemis.

 

Yasamis oldugu bölgenin afet bölgesi ilan edilmesinden sonra, yeni yerlesim alanlarinin olusturulmasina izin verilmedigi gerekçesiyle kendisine devlet tarafindan tahsis edilen 19 bin tl. lik ödenegi kullanamayan 85 yasindaki Süleyman Çakmak kendisine ait arazi üzerinde ev yapamaz iken, basta Özkürtün Belediye Baskaninin olmak üzere onlarca insaat ayni bölgede insa edilmis durumda.

 

Agir saglik sorunlariyla bogusan Süleyman Çakmak’in alti çocugundan hiçbiri kendisine sahip çikmamis. Bölgenin Afet alani ilan edilmesinden sonra köyde insa edilen 64 konutun 35’i ögretmenler tarafindan kullanilmasina ragmen 30 adet konut ise halen bos bulunmakta. 2010 yilinda kapatilan köy okulunun lojmani ise basvuruda bulunmasina ragmen kendisine tahsis edilmemis. Köy sakinleri ise 85 yasindaki Süleyman Çakmak’a sagliginda basini sokacak bir ev yapamayan devletin, ancak öldükten sonra kendisine tahsis edilen parayla mezar yaptirabilecegini ifade ederken, tüm bu olumsuzluklara ragmen Süleyman Çakmak ise hayata gülümsemeyi ve yasama tutunmayi basarmis görünüyor.

Gümüshane’ye bagli Özkürtün Ilçesinde yasanilan bu insanlik draminin biran önce son bulmasi için basta Kürtün Kaymakaminin ve Gümüshane Valisinin bir an önce bürokratik engelleri ortadan kaldirmak için girisimde bulunulmasi bekleniyor.

Haber ve Resim: Saban Kutlu
              

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.