Uncategorized

DP Bursa Adayi Haydar Bas Barajlari Astik

DP Bursa Milletvekili Adayi Prof. Dr. Haydar Bas, milletimizin tamamina fevkalade bir hizmet getireceklerini, herkese is ve as temin edeceklerini, bu da yetmiyor vatandaslik maasini millete en güzel sekilde vereceklerini ifade ederek, “Insallah bu olus Türkiye’ye çok ciddi bir hizmet getirecektir” dedi.


ORTAK ÇAGRIDA BULUNDUK


Referandumun hemen ardindan CHP’ye çagri yaptiklarini hatirlatan Demokrat Parti Bursa Milletvekili Adayi Prof. Dr. Haydar Bas, sunlari kaydetti: “Bu çagrida dedik ki, ’yüzde 42 oy alan ulusal bir kitle olustu, bunu biz yüzde 45’lere 50’lere çekebiliriz. Basi çekin biz simdiden milletin ittifakini temin edelim.’ Ama gördük ki Kemal Kiliçdaroglu milletle bu isi yapmak yerine Avrupa’ya gitti, Amerika’ya gitti. Bizim sesimize, sözümüze hiç kulak asmadi. Ortaya koydugu siyasetle de nokta diyebilecegimiz bir hareketle beraber fevri davranislar içerisinde bulundu, bizim sesimize cevap vermedi. MHP’ye de biz bu durumu intikal ettirdik: ’CHP bu isi yapmadi, ortada korkunç bir gidisat var. Siz de söylüyorsunuz, gelin merkezde olun bu toparlamayi siz yapin.’ Onlar da iki gün beklediler ve ’hayir bu ittifak görüntüsü olur onun için bizde buna yanasmayiz’ dediler. Peki sen Meclis içindeki muhalefetinde ne yaptin Sayin Devlet Bahçeli kardesim, onu söyle bana? Senin döneminde idam kararlari hasir alti edilmedi mi? Tarim yasasi, seker yasasi senin döneminde çikmadi mi? Sen milletimizi isten, astan mahrum etmedin mi? Deniliyor ki, ’bunu yaptigimiz zaman tek basina degildik, o bakimdan muvaffak olamadik.’ Sen icraatin içinde makamin sahibiydin, ortaklarini ikna edemeyecek kadar bir olusu kendinde bulamiyorsan niçin oraya ortak oldun? Söz dinletemiyorsan niçin orada devam ettin? Her ikisi de benim kanaati sahsiyem, söylenmesi mümkün olmayan görüslerdir. Kisaca MHP rahmetli Türkes’in vefatindan sonra ciddi bir yenilik ortaya getirip milletimizi ne hayvancilikta, ne tarimda, ne madencilikte, ne sanayide, ne iç politikada, ne dis politikada rahatliga kavusturamadi. Sadece terörü diline alan bir takim sözden ibaret sloganlari ifade etmekle isi oyaladi durdu. Bence bu da terörü körükledi. Sen eger bunun önlemini, çaresini bilemiyorsan o zaman senin muhalefetinden de bir sey olmaz. Oturdugun yerden küfretmek manasina gelir. MHP’nin de yaptigi icraat bu oldu. Bir de baktik benim aile maasimi o da almis millete deklare ediyor. Madem öyle niçin benden alip da söylüyorsun? Bizsiz bunlarin hiç bir sey yapmasi mümkün degil.”


Demokrat Parti (DP) Bursa Milletvekili Adayi Prof. Dr. Haydar Bas, geldigimiz noktada Türkiye’nin bölünmesinin konusuldugunu ifade ederek, “NATO’nun ve BM’nin kurumlarinda Türkiye’nin bölünmüs haritalari dagitiliyor” dedi. Yeni anayasa ve baskanlik sistemi üzerine degerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Bas, sunlari söyledi: “Eskiden bir duyum olarak ortaya çikan bu sözler bugün gerçek olarak karsimizda duruyor. Simdi böyle bir dönemde üniter yapinin bozulmasindan, federatif bir yapiya dönüstürülmesinden bahseden bir iktidar bulunmaktadir. Devletlerin nihai olarak varmak istedikleri en güzel sistem üniter yapidir. Yani milletin ve devletin birlik ve beraberligidir. Siz bunu böyle bir yapilanmada idare edemiyorsunuz, yok diyorsun ben bunu bölerek idare edecegim. Sayin Basbakan geçenlerde baskanlik sistemini getirecegini bütün millete deklare etti. Güzel de Sayin Basbakanim sen bu söylemi hayata geçirirken, ortaya koyacak oldugun anayasayi niçin millete anlatmiyorsun? O anayasadan bu ülkenin üniter yapisinin bozulmasina yol açacak kurallar çikacagindan, seçim sonrasinda yapilacak olanlardan bir kelime bahsedilmiyor. Eger bahsederse, bu durum seçimlerde çok ciddi bir oy kaybina sebep olacaktir. Dolayisiyla böyle bir dönemde Türkiye tarihinin en büyük cari açigini verdi. En büyük borçlanma bu dönemde yapildi. Maliye Bakani diyor ki, ’Biz büyümeyi en mükkemmel noktaya getirdik.’ Bu nasil büyümek ki, is yok, as yok, is yerleri kapaniyor. Sen bunun adina büyüme diyorsun. Masa basi rakamlarla milleti avutma ve aldatma var. Bunu gördük ve onun için de biz de böyle bir ittifakin zaruretini milletimiz gibi kabul ederek yola çiktik.”


Beklenenin üzerinde bir netice alacagiz


Demokrat Parti (DP) Bursa Milletvekili Adayi Prof. Dr. Haydar Bas, Demokrat Parti’nin 1950 yilindan itibaren 10 yil boyunca Türkiye’de demokrasi, insan haklari, sanayi, tarim ve madenciligi saha kaldirdigini ifade etti. O dönemde Türkiye’de müthis yatirimlarin yapildigina isaret eden Prof. Dr. Bas, “AKP hükümeti döneminde satilan kamu kurum ve tesekküllerinin tamamina yakini Demokrat Parti ve onun yolunun devami olan siyasi hareketlerin kurdugu tesislerdir” dedi. Prof. Dr. Bas, sunlari söyledi: “Bugün de ayni yoldan çok daha modern bir tezle, Milli Ekonomi Modeli ile gidilerek, milletimizin tamamina fevkalade bir hizmet getirecegiz, herkese is ve as temin edecegiz, bu da yetmiyor vatandaslik maasini millete en güzel sekilde verecegiz, ailelere maas verecegiz. Bütün bunlarin plani ve projesi bizde var. Malum biz bunu 7 uluslararasi kongre ile tüm dünyaya deklare ettik. Bizim tezimizin bazi bölümleri dünyanin bir çok ülkesinde uygulamaya geçmektedir. Hatta bizim projelerimizin neredeyse yüzde 30’a yakin bölümü bugün Rusya’da uygulamaya geçmistir. Böyle bir projenin sahibi olarak Demokrat Parti, bana göre bu seçimde beklenenin üzerinde de büyük bir netice ortaya koyacagindan zerre kadar tereddüdüm yok. Kadrolarina baktigimiz zaman fevkalade deneyimli arkadaslar var. Basta Genel Baskan Namik Kemal Zeybek Bey’in sahsiyeti ve etrafindaki deneyimli politikacilar olmak üzere genç ve enerjik arkadaslarimiz insallah bu olusta Türkiye’ye çok ciddi bir hizmet getirecektir.”


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.