SON DAKİKA!

Dr. Ali Menekse Öldü Fatura Devlete Çikti

Bakanlik, mahkemenin karari uyarinca aileye 325 bin lira tazminat ödedi.


Giresun Gögüs Hastaliklari Hastanesi nde görevli olan doktor 51 yasindaki Ali Menekse, dogum günü olan 15 Ocak 2008 de tartistigi hastasi Murat Yavuz tarafindan hastane koridorunda tabancayla vurularak agir yaralandi. Psikolojik tedavi gördügü belirtilen Murat Yavuz, ayni silahla basina ates ederek yasamina son verdi. Ankara da yogun bakim ünitesinde tedavi altina alinan Dr. Ali Menekse de 4 Subat 2008 de yasamini yitirdi. Menekse nin ölümünün ardindan yapilan girisimler sonucunda, Giresun Gögüs Hastaliklari Hastanesi nin adi Giresun Dr. Ali Menekse Gögüs Hastaliklari Hastanesi olarak degistirildi.


MAHKEME BAKANLIGI TAZMINATA MAHKUM ETTI


Dr. Ali Menekse nin esi Zeynep Menekse ile çocuklari Furkan ve Fatih Menekse, Saglik Bakanligi aleyhine 5 Aralik 2008 de Ordu Idare Mahkemesi nde idarenin hizmette kusuru oldugu gerekçesiyle toplam 300 bin liralik maddi ve manevi tazminat davasi açti. Saglik Bakanligi avukatlari mahkemede, “Olayda idarenin güvenlik zafiyeti yoktur. Hizmet verilen yerin hastane ve yasamini yitiren doktoru vuran kisinin de hastasi oldugu düsünüldügünde, bu vahim hadisede Saglik Bakanligi ni sorumlu tutmak mümkün degildir. Hastaneler umuma açik hizmet alanlaridir ve kimi günler binlerce insanin giris çikis yaptigi yerlerdir. Talep edilen tazminat miktari fahis olup, ölen doktorun kendisinin de geçmis yillarda hastanede bashekim olarak görev yaptigindan müterafik kusur prensibi uyarinca indirime tabi tutulmasi gerekmektedir” diye savunma yapti.


Ordu Idare Mahkemesi Hakimi Önder Gülaçti, 31 Aralik 2010 da açikladigi kararda, Saglik Bakanligi nin Zeynep Menekse için 100 bin, Furkan Menekse için 38 bin 85 lira, Fatih Menekse için ise 47 bin 519 lira maddi, her üçü için de 50 ser bin lira manevi tazminat ödemesine karari verdi.


325 BIN LIRA 24 AGUSTOS TA HESAPLARINA YATTI


Saglik Bakanligi, yasal faiziyle birlikte 305 bin lirayi bulan tazminati Giresun Dr. Ali Menekse Gögüs Hastaliklari Hastanesi nin ödemesini istedi. Ancak döner sermayeden gelen para ile bu miktarin ödenmesinin mümkün olamayacagini kaydeden Bashekim Dr. Yenal Tugral, Il Saglik Müdürü Cengiz Cindemir ile birlikte Saglik Bakanligi na durumu bildirerek paranin Bakanlik tarafindan ödenmesini talep etti. Bakanligin avukatlarinin temyiz basvurusu yaptiklari sirada Zeynep Menekse nin avukati da parayi icra yoluyla tahsil etmek için Bakirköy Icra Mahkemesi ne basvurdu. Bakirköy 9 uncu Icra Müdürlügü, Saglik Bakanligi na icra masrafiyla birlikte 325 bin liralik tebligat gönderdi. Bakanlik, 20 bin lirasi Giresun Dr. Ali Menekse Gögüs Hastaliklari Hastanesi nin döner sermayesinden karsilanan 325 bin lirayi 24 Agustos 2011 de ailenin hesabina yatirdi.


Karari degerlendiren Giresun Il Saglik Müdürü Cengiz Cindemir, hastanenin döner sermayesinden ödenen tazminatin birçok çalisani magdur ettigini kaydederek, “Karara saygiliyiz. Ancak ailenin bu tavri için de üzgünüz” dedi.


Giresun Özel Ada Hastanesi nin ortagi olan Zeynep Menekse nin, esinin öldürülmesinin ardindan bir süre bu hastanenin kantinini çalistirdigi ve ardindan Istanbul a tasindigi belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.