Uncategorized

Dr.Fatih Kalkinç Konferans Verdi

Erzurum Aziziye Egitim Kurumlari Rehberlik ve Psikolojik Danismanlik Koordinatörü Egitimci-Yazar Dr. Fatih Kalkinç, televizyon kumandasini elinden düsürmeyen anne ve babalarin çocuklardan okulda basari beklememesi gerektigini söyledi.
 Dr. Fatih Kalkinç, televizyon ile çocuk basarisi arasindaki ters orantiya dikkat çekti. Çocuklarin okulda basarili olabilmeleri için anne ve babalara düsen önemli görevler bulundugunun altini çizen Dr. Kalkinç, iyi bir anne babanin nasil olmasi, aile içi geçimde nelere dikkat edilmesi ve çocuklarin okuldaki basariyi nasil yakalayacaklarini anlatti.


Anne ve babalarin yaptigi en büyük hatanin basinda çocugunu baskalarinin çocuklariyla kiyaslamak oldugunu vurgulayan Dr. Kalkinç, bu tür davranislarin çocuklarin psikolojisini olumsuz etkileyecegini kaydetti.

 


 

Anne ve babalarin çocuklari çok iyi taniyarak çocugu hangi alanda iyi ise ona göre yönlendirme yapmasini tavsiye etti. Dr. Fatih Kalkinç,”Ailelerin en çok düstükleri hata, evde televizyon açikken çocugun ders çalismasini istemektir ve her alanda basarili olmalarini beklemektir. Elinden kumandayi düsürmeyen baba, çocugunun derslerinin basarisiz olmasindan yakinmasin. Çocuklar, geç saate kadar izlenen televizyondan olumsuz etkilenip derslerine çalisamiyor. Bu nedenle aksamlari saat 18.00’den sonra televizyon seyredilmemelidir” dedi.Velilerin çocuk üzerindeki görev, sorumluluk ve davranislarinin önemine deginen egitimci-yazar, yetersiz Ilgi, ait olma istegi, güç yarisi, intikam duygusu ve yetersizlik duygusunun çocukta olumsuz davranislar ortaya çikaracaginin unutulmamasi gerektigini bildirdi. Velilerin çocuklara hitap ederken kullanacaklari ifadelere dikkat etmesi uyarisinda bulunan Dr. Kalkinç , “Davranislari olumluga çevirmenin püf noktalari vardir. Öncelikle veliler, kararli, tutarli, sabirli, evde sevgi, karsilikli saygi, kabullenme içinde olmalidir. Tembelsin, yaramazsin gibi hitaplar kullanilmamalidir. Dinlemek sevmektir. Çocuklarinizi egitmek istiyorsaniz davranislarinizla siz örnek olacaksiniz. Çocugun baskalariyla kiyaslanmasi kötü bir seydir. Baskasinin çocugunun durumu sizi ilgilendirmesin. Bu kardesler arasinda da geçerlidir. Kardesleri birbirleriyle kiyaslarsaniz, aralarinda kiskançliklar çikabilir. Çocuklariniz arasinda hakem olmayin, kendi sorunlarini kendileri çözsünler. Evde agabey ya da ablaya gerektigi gibi davranilirsa, çocuk büyüklerine karsi nasil davranilmasi gerektigini ögrenir” ifadelerini kullandi.
Egitimci-yazar “çocuklarinizin derslerinde basarili olmalarini istiyorsaniz, onlara yeteri kadar glikoz (seker) verin. Özellikle evinizde incir, üzüm gibi yiyecekler eksik olmasin.” diye konustu.

 Dr. Kalkinç Özel Çagri Ilkögretim Okulu ögrencilerine de ayri seminer vererek ders çalisma teknikleri konusunda uyarilarda bulundu.
Yazar Kalkinç, seminer sonunda okurlarina Okul Evde Baslar ,’Basariyi Yasa’ ve ’Çizgilerle Çocuk Egitimi’ isimli kitaplarini imzaladi.


 

Haber: Abdullah Taki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.