GÜNCEL

EN” BELEDIYE BASKANI

EN” BELEDIYE BASKANI


Yetiskinlere üç boyutlu filmler devam ediyor. Ister Büyüksehir Belediyesi olsun, ister belde belediyesi olsun su belediye baskanlarini anlamak mümkün degil. Kimi makam yetkisini kullanarak haciya hocaya gider, kimi tatile, kimi kendini yilin “en” belediye baskani seçtirecek filmler çevirir. Kimileri ise yetinmez, durulmaz bir yerlere kendini baskan seçtirir. Elindeki baskanligin kiymetine kiymet katacakmis gibi.


 “Bunlari kütügüne kayitli oldugumuz kentin belediye baskaninin bir akrabasi” olarak söylüyoruz. Yedi bölge dört iklimde hangi belediye baskanina sorsaniz “enlerin” belediye baskani. Halkin belediye baskani olan kaldiysa eger koca ülkede ne mutlu ona…


Birilerine aci gelecek söz söylemek siarimizdan degil ama “göge direk, denize kapak olmaz”. Suya yazi çaldigimiz su kisacik sürede mülki erkânla yakinlasinca, siyasi bagi ne olursa olsun onlari kendimizden görmemizdir isin asli. Yoksa çagirsalar da gitmesem, çagirmasalar da sitem etsem degil niyetimiz. Beldede, ilçede, kentte her yapilanin belediye baskaninin inisayitifinden ve desteginden geçtigini görmemek ise akil kari is degil.


Ancak baskanlarin dilden dile gezmek çabasi da bir garip çeliski. Belediye baskanliginin siyasette en tepeye tirmanmanin basamagi, vekillige uzanan siyasi yolculugun ilk duragi olarak görülüp yasanmasi baskanlar açisindan dogru olabilir. Körler ülkesinde sasilar padisah olur demek bize yakismaz ama halktan biri olarak belediyenin sundugu bütün donanimin siyasi ikbal için kullanildigini görmek,  vekil seçimlerinin yaklastigi su günlerde haksiz rekabet olusturuyor sanki. Yarin biz de vekil adayiyiz deyip çiksak yaya kaliriz isin açikçasi..


Adi sani bilinmeyen, biraz arastirilinca çok önemli bir yapilanma oldugu hissi veren veya sade vatandasa öyle oldugu dayatilan bir örgütlülüge baskan olur veya ödül alirlar belediye baskanlari. Hikâye nasil yazilir, kim kimi destekler bilinmez ama baskanlarimiz uluslar arasi düzeyde, Birlesmis Milletler nezlinde bile bir yerlere seçilirler. Yetmez baskanligi da kaparlar; Ama, küresel sorunlarla ulus devletlerin bas etmesi konusunda projelerin yaristigi bir baskanlik yarisi geçmedigini ve ödül bollugunu dünya alem bilir. Bilir bilmesine de susar. Her ne kadar amaçlarin bu oldugu yarim agiz telaffuz edilse de, kimse resmen baska aday çikmadigi için ihale üzerimize kaldi diyemez açikça. Her zaman oldugu gibi övünülür medyada ve basari halkimizin denir. Basaridan halkin da nasiplenmesine gelindiginde ise akan sular durur.


“En” Belediye baskanlari bizde, “En” Siyasi parti genel baskanlari, il baskanlari, ilçe baskanlari, yöneticileri, milletvekilleri, bakanlari, basbakanlari, cumhurbaskanlari, isadamlari, sanayicileri, gazetecileri biziz. Enlemi boylami derin ülkeyiz vesselam. Yeni yilla bakalim neler degisecek.“Abdal ata binince bey oldum sanir, salgam asa girince yag oldum sanirmis”. Izleyip görecegiz.


Yilin “en”belediye baskani ise bize göre, “Bir Gurbetçi Giresunluya” göre, Giresun’umun belediye baskanidir. Kim nasil algilarsa algilasin artik, içimizden böyle geçiyor…


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.