Uncategorized

Muhtesem Yüzyil Dizisine Bir Tepki de Giresun dan

 

Türk Egitim Sen Giresun Sube Baskani Arif Çetinkaya, “Ecdadimiz söz konusu yapilarak, tarihimizi çarpitmak, ecdadimizi küçük düsürmek kimsenin haddi degildir.” dedi.
Çetinkaya, yaptigi açiklamada, Muhtesem Yüzyil dizisini elestirdi. Bir milleti millet yapan önemli degerlerin bulundugunu ifade eden Çetinkaya, bu degerlerin tarih boyunca gelistigini ve olustuguna dikkat çekti.

“Bir milleti kendi degerlerinden uzaklastirarak diger milletlerin kültürel asimilesine açik hale getirmek ve böylece milleti yok etmenin bir yolu da o milletin devlet kurucularini, büyük devlet adamlarini ve milli kahramanlari milletin gözünde çesitli yollarla küçük düsürmek, degersiz hale getirmektir.” diyen Çetinkaya, sözlerini söyle sürdürdü: “Bunu iyi bilen güçler Türk milletini kendi öz degerlerinden koparmak ve kendi istedikleri sekilde toplumu asimile etmek için gazeteleri, sinema filmlerini, televizyon dizilerini ustaca kullanmaktadirlar. Bu sinsi güçler daha önce Giresun ve Milli Mücadelenin kahramani Osman Aga ya eskiya demislerdi. Türkiye Cumhuriyeti nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ü içki düskünü bir kisi olarak göstermislerdi. Yine Osmanli Devleti nde bir egitim kurumu niteliginde olan padisah ve diger devlet adamlarina es yetistirilen, padisahlarin hanimlarinin ve kizlarinin yasadigi harem hakkinda bati mantigi ve düsüncesi ile yapilan filimler ve yazilan kitaplarda Osmanli padisah ve devlet adamlari keyif düskünü, ahlaki degerlerden yoksun olarak gösterilmistir.”


Osmanli Padisahi Kanuni Sultan Süleyman devrini anlatan Muhtesem Yüzyil dizisinde, Islami degerlere bagliligi, adaletli hükümdarligi, kanunlara uymada gösterdigi hassasiyet sebebiyle Kanuni unvani verilen büyük Kanuni Sultan Süleyman in keyif düskünü, ahlaki degerleri zayif bir insan olarak takdim edilmesini elestiren Çetinkaya, “Tarihi gerçeklerden bihaber olan kisilerin, sirf reyting ugruna, ecdadimizin genç nesillere yanlis tanitilmasini büyük bir haksizlik olarak görüyoruz. Basit bir film mantigiyla hiç kimsenin tarihimizi ve tarihi sahsiyetlerimizi küçültmek, degersizlestirmek gibi bir hakki söz konusu bile degildir. Söz konusu dizi film sendikamiz tarafindan yakindan takip edilmektedir. Türk Egitim-Sen olarak inandigimiz ve genç nesillere anlatilmasi gereken Kanuni Sultan Süleyman, diger adiyla Muhtesem Süleyman örnek olarak anlatilmasi gereken bir sahsiyettir. Bizim inandigimiz ve bildigimiz Muhtesem Süleyman Islam ahlaki ile ahlaklanmis, nizami alem davasinin örnek devlet adamidir. RTÜK ü, söz konusu dizi filmi yayindan kaldirilmasi veya tarihi gerçeklerimize, ecdadimiza saygi çerçevesinde yayinlanmasi konusunda sorumlulugunu yerine getirmeye davet ediyoruz. Ecdadimiz söz konusu yapilarak, tarihimizi çarpitmak, ecdadimizi küçük düsürmek kimsenin haddi degildir.”
 
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.