SON DAKİKA!

ENVER YÜCEL’E BÜYÜK ONUR

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Kurucusu ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Giresunlu hemşerimiz Enver Yücel’e dünya çapında eğitime sağladığı katkılar sebebiyle BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından “Küresel Eğitime Katkı Ödülü” verildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un himayesinde gerçekleşen ve yıl boyunca süren BM faaliyetlerinin ödüllendirildiği UNCA Ödülleri, 16 Aralık 2014 tarihinde New York’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

New York’ta düzenlenen ödül törenine BM yetkililerinin yanı sıra, çok sayıda siyasetçi, diplomat, sanatçı ve gazeteci katıldı. Ayrıca gecede dünyanın dört bir yanından gelen gazeteciler için Elizabeth Neuffer Memorial Prize, Ricardo Ortega Memorial Prize, Prince Albert II of Monaco and UNCA Global Prize ve United Nations Foundation Prize ödülleri de ayrıca verildi.

Önceki yıllarda farklı dallarda ödül kazanan isimler arasında Bill Clinton, Sir Richard Branson, Angelina Jolie, Ted Turner, Nicholas Cage, Mira Sorvino, John Prendergast, Arnold Schwarzenegger gibi isimler yer almıştı.

Enver Yücel Kimdir?

1957 Yılında Giresun’da doğan Enver Yücel lise eğitimini Haydarpaşa Lisesi’nde yatılı olarak tamamladı. Ardından da bugünkü ismi Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi olan İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Matematik Bölümü’nü bitirdi. Tüm yaşamını eğitime adayan Enver Yücel, 1974 yılından bu yana başta Türkiye olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden öğrenciye eğitim hizmeti sundu. Eğitimi dünyanın çözülmesi gereken en önemli problemi olarak gören Yücel, bu amaçla eğitim alanını bir sosyal sorumluluk alanı olarak da tanımlıyor. Fas’tan, Cibuti’ye, Somali’den, Ortadoğu’ya dünyanın farklı coğrafyalarından öğrencilere kurumlarında burs olanağı sağlayarak eğitim desteği sunan Yücel, bu sürecin dünyada barışı getireceğine inanmaktadır.

Enver Yücel, bugün Türkiye ve yurtdışında eğitim veren Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları’nın Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Uğur Hazırlık, Uğur Yayınları, Uğur Kariyer Merkezi, Uğur Dershaneleri, Bahçeşehir Kolejleri, Bahçeşehir Kolejleri Fen ve Teknoloji Lisesi, Uğur Hazırlık Liseleri, Bahçeşehir Üniversitesi, BAU International University Washington DC, BAU International University Berlin, kuruluş aşamasında olan BAU International Tıp Üniversitesi – Batum ve Mentora Dil Okulları’nı bünyesinde barındıran, yüz binden fazla öğrenciye eğitim veren Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları’nın temeli 1974 yılında İstanbul Laleli’de üç sınıflı bir dershanede atılmıştır.

2006 yılında Türkiye’de ilk ve tek olan Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’ni kuran Enver Yücel, Lise Giriş Sınavı’nda ilk 500 arasında yer alan öğrencileri geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek üzere Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı olarak yüzde yüz bursla okutmaktadır. Yücel’in 1998 yılında kurduğu Bahçeşehir Üniversitesi bugün bir dünya üniversitesi olma yolunda çalışmalarını yürütmektedir. Washington DC, Toronto, Silikon Vadisi, Hong Kong, Berlin, Köln, Roma da uydu kampusları bulunmaktadır. 17 bin öğrencisi bulunan BAU, ayrıca 92 ülkeden 2500 uluslararası öğrencisi ile üniversitelerin evrensel kavramını tam olarak benimsemiş bir üniversitesidir. Enver Yücel eğitim alanındaki iş yörüngesinden ayrı olarak, özellikle eğitim ve kültür alanlarındaki çalışmaları ve başarıları dolayısıyla, 2008 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülmüştür. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti’ndeki görevlerinin yanı sıra Enver Yücel, Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği’nin (TÖDER) başkanlığını da yürütmüştür. Küresel arenada, Dünya Eğitim Girişimcileri Derneği’nin ve Avrupa Sınav Hazırlama Merkezi Birliği’nin Başkanı da olan Enver Yücel aynı zamanda New York University’s Steinhardt School’un dekanlık konseyinin mütevelli heyeti üyesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.