Uncategorized

Espiye de Maden 2012 de Bitecek

Genel Müdürlügü Ankara da bulunan, bir Koç Holding kurulusu olan ve madencilik, taahhüt isleri ile etüt-arama-proje çalismalari bünyesinde faaliyet gösteren Demir Export A.S. nin Giresun un Espiye Ilçesinin  Sahinyuva köyündeki Lahanos Bakir ve Çinko Isletmesindeki rezervin bitmesi nedeniyle, normal hava ve bölge sartlarinda 250 bin tonluk son cevherlerin çikartilmasi sonunda  2012 yilinda çalismalarin sonlandirilacagi ögrenildi.
 
Türkiye genelinde degisik bölgelerde 1957 yilindan bu yana demir cevheri üretimi yapan ve sonraki yillarda baz metallerden çinko, kursun, gümüs, bakir cevheri konsantreleri ve ayrica parça ve konsantre olmak üzere krom cevheri üretimine de baslayan Demir Export A.S. nin Isletmeler Müdürü Salih Aymak tan edinilen bilgilere göre, Giresun un Espiye Ilçesinin 22 kilometre güneyinde bulunan Sahinyuva köyü sinirlari içinde bulunan Lahanos Bakir ve Çinko Isletmesinde 1988-1990 yillari arasinda arama-fizibilite-proje çalismalarinin tamamlanmasindan sonra üretilen cevher, 1990-1991 yillarinda sirketin Tirebolu Ilçesindeki Flatasyon Tesislerinde zenginlestirilmesi sonrasi, 1992 yilinda ise Lahanos un devreye girmesiyle cevher zenginlestirilmesi bu tesiste yapildi.
 
1993 yilinda metal fiatlarinin düsmesi sonucu ara verilen üretimin 1994 yilinin ikinci yarisi ile 1997 yili arasi üretilmesi ile 1997-2005 yillari arasi yine durduruldugunu belirten Demir Export A.S. Isletmeler Müdürü Salih Aymak, 2005 yili sonu ile 2006 yilinda üretime devam edildigini, beton dolgulu-oda-topuk yöntemi ile yer altindan çikarilan kompleks cevherin flatasyon tesislerinde zenginlestirilerek, selektif bakir konsantresi üretilerek yurt disina ihraç edildigini söyledi.


Taahhüt madenciligi, etüt-arama ve proje çalismalari gibi madencilik sektöründe önemli bir konumda bulunan, üstün deneyimi yetenekli uzman kadrosu, modern teknolojiye sahip makina parki ve donanimi ile Türk madenciliginin önde gelen kurulusu olan Koç Holding e bagli Demir Export A.S. nin bu zamana kadar Lahanos Isletmesinden 750 bin ton cevher üretimi yaptigi bildirlirken; önümüzdeki iki yil içinde ise 250 bin ton kadar bir cevher çikartarak üretime son verecegi ögrenildi.
 
Giresun ilinin en önde gelen maden üretimine yönelik sanayii kurulusu olan Demir Export un, 2 Haziran 2009 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu Giresun Il Müdürlügü tarafindan, Lahanos Isletmesindeki çalisanlarina ait sigorta primlerini zamaninda ve düzenli olarak ödemesi konusundaki titizligini bir plaket ile ödüllendirmesi, bu sirketin bölgedeki istihdama ne kadar katkida bulundugunun göstergesi olmustur.
 
Mehmet ÜÇÜNCÜ-ANKARA

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.