SON DAKİKA!

EŞREF KARAİBRAHİM POLİTİKA MERT İNSANLARIN İŞİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun İl Başkanı 23. Dönem Giresun Milletvekili Eşref Karaibrahim bir kaç gündür AKP Giresun İl Başkanı tarafından CHP’li Giresun Belediyesi hakkında yaptığı basın açıklamalarına çok sert bir karşılık verdi.

AKP Giresun İl Başkanı Sabri Öztürk’ün yerel bir gazetemizde yayınlanan beyanatlarını hayretler içerisinde takip ettik. Kendisinin içerisinde bulunduğu çaresizlik ve hezeyan durumu beyanatlarına yansımış maalesef. Ben kendisine bir tavsiyede bulunmak istiyorum, Giresun Belediyesinin ve Başkan Kerim Aksu’nun gerçekleştirdiği ve vatandaşların takdirini kazanan çalışmaları karalamak kendisine bir şey kazandırmayacağı gibi vatandaşlarımızın gözünde de itibar kaybettirecektir. Zira yapılan çalışmalar ortadayken “hiçbir hizmet yapılmıyor.” Sözü oldukça havada kalmaktadır. Kendisinden ayağı yere basan açıklamalar bekliyoruz.

Aslında Sayın Öztürk kendiside bir belediye meclis üyesi olduğu için çalışmaları gayet iyi bilmektedir, bilmektedir ama doğruları konuşmak işine gelmemektedir. Giresun Belediyesi’nin AKP’de olması gerektiğini söylerken ağzındaki baklayı çıkarmıştır. “ Bakın belediye bize geçerse hükümet yatırımları artacak diyor. Bunun Türkçesi; Giresun Belediyesi CHP’li bir belediye olduğu için Giresun’un devlet yatırımı almasını engelliyoruz demektir. Bunun en somut örneği Deniz dolgu alanlarının Giresun Belediyesinden alınarak halkın cezalandırılmasıdır. Türkiye’nin her yerinde deniz dolgu alanları Belediyelere tahsis edilmişken Giresun’da ise durum tam tersidir. Siyasi iktidar dolgu alanları için projesi bile hazır olan belediyemizi engellemiş bu dolgu alanlarının ikisini de fidanlık yapmıştır!
Ayrıca devlet yatırımları konusunda Giresun’un durumu ortadadır. Ordu ili son 10 yılda yaklaşık 700 Milyon TL, Rize 800 Milyon TL, Trabzon ise 1 Milyar TL (eski para ile 1 katrilyon) yatırım almıştır. Giresun ise ancak yaklaşık 600 Milyon TL yatırım alabilmiştir. Hesapta ortadadır rakamlarda ortadadır. Bunun takdirini saygıdeğer Giresun halkına bırakıyoruz.

Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ve ekibi başarılı çalışmaları ve her türlü engellemeye rağmen hayata geçirdikleri projeleri ile Giresun’u yeniden ayağa kaldırmış ve vatandaşlarımızın büyük takdirini kazanmıştır. Bu çalışmaların 2-3 satır yazı ve beyanat ile karalanması mümkün değildir.

Sayın iktidar partisi İl Başkanı “hangi yatırımı istemişler ve hükümet bunu reddetmiş” demiş. Belediye Başkanımız Ankara’ya gittiği her ziyarette bakanlıkların ve kamu kurumlarının kapısını aşındırmış ancak ne hikmetse her seferinde olumsuz cevap almıştır. AKP’li küçük ilçeler dahi elini kolunu sallayarak hükümet yardımı alırken dünya üzerinde milyonlarca Giresunlunun temsilcisi olan belediyemizin her talebi partizanca bir tutumla reddedilmiştir. Ayrıca Sayın AKP il başkanına en güzel cevap Belediye Başkanımız Kerim Aksu’nun bugün Ankara’da atacağı ve Giresun altyapısını için sağlanacak 25.000.000 Euro’luk Avrupa Birliği hibe anlaşmasıdır. Bu tarihi hibe desteği bile başlı başına büyük bir başarıdır.

Sayın Öztürk’ün Giresun Belediyesinin hizmetlerini gezmekten KAÇMASI ise oldukça manidardır. Kendisi bu gezi sonrasında söylediklerine pişman olacağını ve basın önünde zor durumda kalacağını bildiği için Belediye hizmetlerini gezmekten kaçıyor. Ben de diyorum ki Sayın Öztürk kaçabilirsin ama saklanamazsın! Giresun Belediyesi’nin yaptığı birçok hizmet Giresun sokaklarında karşına çıkar ve yüzüne tokat gibi iner. Ben çağrımı tekrarlıyorum. Yüreğin varsa gel ve benimle bu geziye katıl.

Her zaman söylediğimiz gibi iktidarla uyumlu belediye diye bir şey olmadığını vatandaşlarımızla birlikte AKP yönetimindeki ve Hurşit Yüksel başkanlığındaki bir önceki belediye döneminde hep birlikte gördük. O zaman İl Başkanı olan Mehmet Geldi ile Belediye Başkanı olan Hurşit Yüksel arasındaki kavga ortamı Giresun’u geri götürmüştür. Dolayısıyla vatandaşımız bunun takdirini iyi yaparak tercihini CHP’li Belediye Başkanımız Kerim Aksu’dan yana kullanmıştır. Ben Sayın Öztürk’ün yaptığı bu talihsiz açıklamaları bir hezeyan olarak nitelendiriyorum. Giresunluların Belediye Başkanları Kerim Aksu’ya verdiği büyük desteği ve yaptığı çalışmaları takdir etmeleri Sayın Öztürk’te büyük bir hazımsızlık ve rahatsızlık yaratmış durumda, kendisine acil şifalar diliyorum.

Bizler AKP’nin olmayan büyük hizmetlerini gezmek için kendisinin davetine icabet ettik. Ancak kendisinin iddia ettiği gibi ilçelere gidilmemesini bizler talep etmedik. Zaten ilçelerdeki sözde yatırımları gösterme niyetinde olan insan sözleştiği saatten 45 dakika sonra buluşmaya gelmez, zamanında gelirdi. Kendisi o gün hem toplantıya geç gelmiştir hem de çoğu bitmemiş yatırımları göstererek Giresun’a çağ atlattıklarını iddia etmiştir. Ayrıca Havaalanı inşaatında şantiye şefinden bile fırça yiyen bir İl Başkanının bize laf söyleme hakkı yoktur. Biz tekrar bir çağrı yapıyoruz. Giresun Belediye Hizmetlerini gezme davetimize katılırlarsa bizler Çamoluk’tan başlamak üzere bütün ili gezmeye her zaman hazırız, ama sayın il başkanı dikkat etsin götüreceği yerlerde başka şantiye şeflerinden de fırça yemesin!

Son olarak; eğer çağ atlayan Giresun bu ise vay halimize.. Herşey söyledikleri gibi tozpembe olsaydı eğer 10 yıl önce 525.000 olan nüfusumuz 425.000’e düşmez, milletvekili sayımızda 5’ten 4’e inmezdi. Biz kendisini hamasi açıklamalar yapmak yerine gerçekleri konuşmaya davet ediyoruz. Giresun’un gerçeği işsizlik ve göç’tür bunu tersine çevirebiliyorlarsa buyursunlar çeviremiyorlarsa en azından Giresun Belediyesi’ne gölge etmesinler başka ihsan istemez.

Eşref Karaibrahim
CHP Giresun İl Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.