SON DAKİKA!

FİLİZ UZUN UNUTMADI UNUTTURMADI

Giresunlu Ahşap Kakma Sanatkarı Filiz Uzun Mevlanayı Anma Haftası etkinlikleri kapsamında unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı eserlerinden oluşan “Dari-Selam Hat Sanatı” sergisi açtı.

Giresun Valisi Hasan Karahan’ın da katılımıyla açılışı gerçekleşen sergide yaklaşık 100 eser sergilendi. Serginin açılışını yaptıktan sonra eserler hakkında bilgiler alan Giresun Valisi Hasan Karahan, “Güzel bir sergi açılışı yaptık. Filiz hanım uzun yıllar bu sanatın içinde güzel bir çalışma örneği sergilemiş. Unutulmaya yüz tutmuş ama gerçekten de yaşatılması gereken ve yapılması zor olan eserleri yaptığı için kendisini kutluyoruz. Marifet iltifata tabiidir derler. Böyle güzel işlerle uğraşan arkadaşlarımıza maddi, manevi destek olup özellikle eserlerden alıp evlerimizin başköşesine konulması gereken çok güzel eserler var” dedi.

“ Buradaki çalışmalarımız tamamen Osmanlı tarzı çalışmalar” diyen Ahşap Kakma Sanatçısı Filiz Uzun, “Çok geçmişte yapılmış olan ve günümüzde unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımızı yaklaşık 10 yıldır Türk kültürümüze kazandırmak ve el sanatlarımızı özendirmek amacı ile böyle çalışmalar yaptım. Burada yaklaşık yüze yakın eser var. Sedef işçiliği, ahşap kakmacılıkla ilgili. Bu sergimizin konusu hat sanatı. Aynı zamanda Mevlana haftasına denk gelmesi dolayısı ile tamamen hat sanatı çalışmalarım var burada. Kavak ağacı üzerine meşe olarak çalıştık. Çalışmalarımızda paduk, gürgen, meşe ağaçları kullandık. Çünkü her ağacın kendine özgü dokusu ve rengi var. Hat çalışmalarımızda bunları tercih etmemizdeki sebeplerin biride ağaçlar canlı varlıklardır. Bu da anlam ifadesiyle insanlara güzelliği anlatan anlamlar olduğu için bu çalışmalarda insanlar huzur buluyorlar. Bu da bizi ayrıca memnun ediyor. 4 yıl gibi bir emeğin ardından bu eserleri meydana getirdim ve değerli Giresunlularla buluşturduk” diye konuştu.

Serginin 10 gün boyunca saat 22.00’a kadar açık kalacağını belirten Sanatçı Filiz Uzun, “Tüm hat sanatı severleri sergimizi ziyaret etmeye davet ediyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.