SON DAKİKA!

FINDIK DERTLERİ BİTMİYOR REKOLTE DÜŞTÜ MALİYET ARTTI

Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Musa Keskin, fındık rekoltesinin az olmasıyla maliyetinin yükseldiğini ve bu günkü fiyatların dahi maliyetinin altında olduğunu ileri sürdü.

Bu yıl fındık fiyatlarının değerini bulmakta olduğunu ifade eden Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin yaptığı açıklamada bir takım spekülasyonlarla yükselmekte olan fiyatları düşürmeye çalıştıklarını söyledi.

GZO Başkanı Musa Keskin, “Geçen yıllarda bir dönümde 90 kilogram fındık alınıyordu ve maliyetler ise 5 TL 67 kuruştu. Bu yıl ise bir dönümde alınan fındık 30 kilogramdır. Fındık az olunca maliyetlerde yükselerek 16 TL 90 kuruşa yükselmiştir. Dolayısıyla fındık fiyatları şuanda dahi maliyetini yeni bulmaktadır. Bazı çikolata firmalarının artık Türk fındığını kullanmayacağı gibi bir takım söylentilerle fiyatları düşürmeye yönelik girişimler yapılmaktadır. Bunlar doğru değildir. Kesinlikle yükselen fındık fiyatının önüne geçilemeyecek yıl başına kadar 15 TL’yi bulacak olan fındık fiyatı yılbaşından sonra ise daha da yükselecektir. Çünkü tanınmış bir çok çikolata firması Türk fındığında ki kaliteyi başka ülkelerin fındığında bulması mümkün değildir. Fındık bir sanayi ürünüdür, ham maddedir olmazsa olmazdır” dedi.

Üreticilere de çağrıda bulunan GZO Başkanı Musa Keskin, “Üreticilerimiz fındığını azar azar pazara indirmelidir. Okullar açılırken fındık pazara bir den inecek fiyatlar düşecek beklentilerini boşar çıkartmalıdırlar. Üretici kendi fındığının değerini kendisi belirlemelidir.Yeşil altın değerini bulmaktadır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.