SON DAKİKA!

MALİYE BAKANI SELAHATTİN KARAAHMETOĞLU’NA CEVAP VERDİ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda “trafik para cezaları” kaleminin brüt 2 milyar 33 milyon 724 bin TL olarak tahmin edildiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, 2014 yılı için trafik cezalarından elde edilmesi beklenen geliri sordu.

Soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda “trafik para cezaları” kaleminin brüt (red ve iadeler dahil) 2 milyar 33 milyon 724 bin TL olarak tahmin edildiğini belirterek şöyle dedi:

“Bu tutar 2014 yılı brüt genel bütçe gelirleri tahmin tutarının yüzde 0,48’ine denk gelmektedir. Görüleceği üzere, trafik para cezalarının genel bütçe gelirleri içerisindeki payı cüzi bir tutarda olup, bu gelir kaleminden ne kadar gelir elde edileceği, sanılanın aksine bütçeye kaynak sağlamak için konulmuş bir hedeften ziyade, yalnızca önceki yıllar dikkate alınarak öngörülen bir tahminden ibarettir.”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanununun “fonun gelirleri” başlıklı maddesine göre trafik para cezası hasılatının yarısının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonuna aktarıldığını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.