SON DAKİKA!

FINDIK TOPLAMA TARİHLERİNE MUTLAKA UYUN

Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, fındık üreticilerinin bir yıllık emeklerinin karşılığını alabilmeleri için resmi olarak ilan edilen tarihten önce ürünü toplanmaması gerektiğini söyledi.

GZO Başkanı Musa Keskin, yaptığı açıklamada, Giresun ve yöresinde fındık hasadına 2 Ağustos tarihinde başlanılacağını anımsattı.

Fındık üreticilerinin bir yıllık emeklerinin karşılığını almaya sayılı günler kaldığını vurgulayan Musa Keskin, üreticilerin hasat, harman ve depolama işlemlerine özen göstermelerini istedi.

Hasat için bahçelere erken girilmemesini isteyen Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, fındığın toplanması ve depolanması işlemleriyle ilgili şunları kaydetti:

“Hasat sırasında çeşitler birbirine karıştırılmamalı, erkenci ve geççi çeşitler ayrı ayrı hasat edilmelidir. Yere dökülen fındık bekletilmeden toplanmalı, kurutulmuş fındıklar ise sıcak halde çuvallama işlemine tabi tutulmamalıdır. Çuvallama Sabah erken veya akşam geç saatlerde yapılmalıdır. Kuruyan fındıklar hava alma özellikli çuvallarda muhafaza edilmelidir. Çuvallanan fındıklar satışa sunulmayacaksa depolama yerleri için ambar zararlılarına karşı önlem alınmalıdır. Üreticilerimiz bahsedilen hususlara dikkat ettikleri sürece fındıkta aflatoksin oluşmasının önüne geçmiş olacaklardır. Böylelikle kaliteli, sağlıklı, sürdürülebilir fındık üretimi gerçekleştirebileceklerdir.” Şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.