SON DAKİKA!

FINDIK’TA FİYAT DENGESİ YOK!

Trabzon’da ise fındık tüccarları 50 randımanlı fındığı 12.7 TL’den kırdığı öğrenildi. İller arasındaki fiyat farkının fındığın kalitesinden kaynaklandığı ifade edildi.

Fındık tüccarları fındık üreticisini de uyararak ‘Talep giderek artıyor, ellerindeki fındıkları pazara indirmezseler kısa sürede fiyatın 15 TL’nin üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz” Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, gazetecilere yaptığı açıklamada, fındığın kilogramının 14 liranın üzerinde işlem gördüğünü belirtti.

Halen serbest piyasada fındık fiyatının 13 lira 50 kuruş ile 14 lira 20 kuruş aralığında olduğunu belirten Nurettin Karan, “İhracat rakamları ve stoklara bakıldığında 2015 yılı mahsulü fındığın yüzde 50’si pazara indi. Halen üreticilerimizin elinde rekoltenin yüzde 50’si bulunmaktadır. Bu da fındık fiyatının seyri için önemli bir miktardır. Sanayicinin elinde en fazla iki aylık ihracat stoku var veya yok. Yeni fındık sezonuna daha 8-9 ay gibi bir süre var. Bu nedenle üreticimizin elindeki ürün çok değerli ve altın kadar kıymetli” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.