FINDIK

FINDIK’TA GÜBRE ZAMANI

Fındık bahçelerine bu yıl yaşanan hava şartları nedeniyle üreticilere kışlık ve yazlık gübreleri Nisan ayında tek seferde karıştırarak atmaları tavsiye edildi.

Mevsim itibariyle bu yıl fındık sürgünlerinin erken uyandığını ve dönemin biraz erken geldiğini belirten Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Giresun İl Müdürlüğü yetkilileri  “Bölgemiz çiftçilerinin yaptığı yanlış bir uygulama var. O da iki seferde verilmesi gereken azotlu gübrenin tek seferde verilmesidir. İlk gübreleme sürgünlerin uyanmaya başladığı ay olan Şubat ayı sonu ile Mart ayı başında yapılır. İkincisi ise sürgünlerin büyümesinin durduğu Mayıs ayı sonu Haziran ayı başlarındadır” dedi.

Çiftçilerin iki gübre zamanını birleştirip Nisan ayında tek seferde attığını, bunun da verim etkisinin istenen seviyede olmadığını anlatan İl Müdürlüğü Yetkilileri, “İlk gübreleme ile uzun sürgün sayıları artar ve karanfil büyümesi daha iyi olur. İkinci gübreleme ile de meyveler büyür ve gelişir, yaprak koltuklarında bulunan tomurcuklar daha çok dişi çiçeklere dönüşür bu da gelecek yılın verimine etki eder. Azotlu gübrelerin verilme yerleri ocak dipleri değil dalların izdüşümünün 30-40 santimetre gerisindedir. Yani bu alan ocak diplerinin uzağıdır. Verilen gübreyi 3-5 santimetre toprağa karıştırmak gübreden beklenen verimi üst seviyelere çıkaracaktır. Meyilli arazilerde, sadece ocağın üst kısmına yarım ay şeklinde gübre verilmemeli, alt kısımlar da mutlaka gübrelenmelidir” diye konuştular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.