EĞİTİM

İSTİKLAL MARŞI YILDÖNÜMÜ GİRESUN’DA KUTLANDI

İstiklal Marşımızın T.B.M.M tarafından kabulünün 92 Yıldönümü kutlamaları tüm yurtta olduğu gibi Giresun’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Kutlamalar çerçevesinde Vahit Sütlaş Sahnesinde düzenlenen törene, Vali Yardımcısı Bekir Ergök, İl Jandarma Komutanı Jan. Albay Selahattin Acara, Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Kurt, Cumhuriyet Başsavcısı Gürmen İlhanoğlu, İl Emniyet Müdürü Hikmet Bulak, İl Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, bazı daire amirleri, İlk ve Ortaöğretim kurumlarının müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan İl Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un 63 yıllık ömrünün bir destan niteliğinde geçtiğini belirterek, milli mücadelemizin maddi ve manevi cephesini omuzlayan kahramanlar arasında o bizim mütefekkir şairlerimizden olduğunu söyledi. Akkurt 12 Mart 1921 ‘de TBMM’de kabul edilerek defalarca okunan ve ayakta alkışlanan İstiklal Marşı’nı Mehmet Akif Ersoy’un kahraman ordumuza ithaf ettiğini belirterek “Bütün okullarımızda milli gün ve bayramlarımızda, anma programlarımızda okuduğumuz İstiklal Marşımız bir iman tazelenmesidir. Dinamizmdir. Türk Milletinin en güzel örneğidir. Dik duruştur. Milli mutabakattır. Maneviyat sembolüdür. Kararlılık, yurtseverlik, özgürlük aşkı ve çağdaşlıktır” şeklinde konuştu.

Ardından İlköğretim Okulları arasında düzenlenen “İstiklal Marşını en güzel okuma” yarışmasında birinci olan, öğrenciler çeyrek altınla, diğerleri ise gram altınla ödüllendirildi.

Programda İstiklal Marşımızın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen şiir, kompozisyon ve İstiklal Marşını En Güzel Okuma yarışmalarında dereceye giren öğrenciler altınla ödüllendirilirken, öğrenciler ödüllerini Vali Yardımcısı Bekir Ergök’ün elinden aldı.

Program şiir ve oratoryo gösterisiyle sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.