SON DAKİKA!

FINDIK’TA YILBAŞI BEREKETİ

Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Musa Keskin, Yılbaşı nedeniyle kuruyemiş sektöründe yaşanan hareketliliğin Giresun serbest piyasasında fındık fiyatının yükselmesini sağladığını söyledi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, yaptığı açıklamada, ağustos ayında sezona 5,50 liradan başlayan fındık fiyatının Giresun serbest piyasada kasım ayında 7,30 liraya kadar yükseldiğini belirtti.

Aralık ayının ilk günlerinden itibaren fındık fiyatında sert düşüşlerin yaşanarak fiyatın 6,40 liraya kadar gerilediğini aktaran Keskin, Yılbaşı nedeniyle kuruyemiş sektöründeki hareketliliğin fındığın imdadına yetiştiğini kaydetti.

Sektörde başlayan hareketlilik sonucu fındığa talepte patlama yaşandığını ifade eden GZO Başkanı Musa Keskin, “Yılbaşının yaklaşmasıyla kuruyemişçilerde hareketlilik başladı. Özellikle fındık tüketimi Yılbaşı günlerinde artış gösteriyor. Sektördeki hareketlilik, aralık ayında fındıkta yaşanan fiyat düşüşünü de bir nebze önledi. Birkaç güne kadar 6,40-6,50 lira aralığında olan fındık fiyatı, yeniden yükselişe geçti. Bugün itibarıyla fındık fiyatı 20-30 kuruş artarak 6,70 liradan serbest piyasada alıcı buluyor” dedi.

Musa Keskin “Yılbaşına daha 3 gün var. Bu süre zarfında kuruyemiş sektördeki canlılık daha artacaktır” diyen Musa Keskin, “Önümüzdeki günlerde sektördeki canlılığın Giresun serbest piyasasında fındık fiyatının 10 ile 20 kuruş daha artmasına neden olacağını tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.