SON DAKİKA!

Fiyat Belli Olmasada Findik Hasadi Basladi

 

Giresun ve yöresinde findik üreticileri “Bismillah” diyerek bugünden itibaren 2010 ürünü findik hasadina basladi. Güneydogu dan gelen findik isçileri bu yil valilikler tarafindan kurulan çadirlarda barinacak. Saglik il müdürlükleri de geçici isçilere saglik hizmeti sunacak.

Valilik tarafindan geçtigimiz hafta içerisinde olusturulan komisyon tarafindan yapilan toplantida, 2010 ürünü findik hasadinin sahil kesimde 31 Temmuz, orta kesimde 5 Agustos ve yüksek kolda da 12 Agustos tarihinde baslamasi kararlastirilmisti. Giresun ve yöresinde, valilik tarafindan alinan karar dogrultusunda yeni mahsul findik hasadi resmen baslarken, üreticiler bol ve bereketli bir dönem geçirme dileginde bulundu.


GIRESUN ZIRAAT ODASI BASKANI AKBASLI: 6 LIRANIN ALTINDA FINDIK SATMAYACAGIZ.


Giresun Ziraat Odasi Baskani Özer Akbasli, bir yillik zahmet ve emegin karsiligi olan ürünün hasadina bugünden itibaren baslandigini animsatti.


Akbasli, findik üreticilerine bol ve bereketli bir ürün dönemi geçirmelerini diledi. 2010 ürünü findikta fiyat beklentilerinin 6 lira oldugunu vurgulayan Akbasli, “Bu yil bir kilogram findigin maliyeti 4 liranin üzerinde. Bu nedenle üreticinin yasam kalitesini de eklersek, 2010 ürünü findigimizin en az 6 lira olmasini istiyoruz. Bu fiyatin altinda ürün satmayi kesinlikle düsünmüyoruz. Üreticimizin emeginin çalinmasina müsamaha göstermeyecegiz.” dedi.


TMO stoklarindaki findiklarin piyasaya sürülmeyeceginin yetkililer tarafindan bir kez daha kamuoyuna açiklanmasinin kendilerini sevindirdigini vurgulayan Akbasli, “Piyasada stok bulunuyor. TMO da findigi piyasaya sürmeyecegini açikladi. Sadece üreticinin elinde ürün var. Isteyen, bizim istedigimiz fiyattan gelir findik alir. Kimse findigimizi ucuza kapatmaya çalismasin.” diye konustu.


Dogu ve Güneydogu Anadolu Bölgesi nden findik isçilerinin gelmeye basladigini aktaran Akbasli, söyle konustu: “Biz 15 yildir bu isçilerle findik hasadimizi birlikte yapiyoruz. Bu süre zarfinda da bu insanlarla bir sorunumuz olmadi. Isi veren biziz. Isi yapan onlar. Dolayisiyla gerek çiftçilerimizin, gerekse isçilerin birbirlerinden bir memnuniyetsizligi yokken, bu yil bir takim kisiler tarafindan çok anlamsiz açiklamalar yapildi. Bu durum bizi açikçasi rahatsiz etmektedir. Biz Dogu ve Güneydogu Anadolu Bölgesi nden gelen isçileri bu yil daha fazla benimsedik. Bu ayrimciliga katilmayacagiz.”


GIRESUN VALILIGI FINDIK ISÇILERI IÇIN ÇADIR KURDU


Öte yandan Giresun Valiligi tarafindan Dogu ve Güneydogu Anadolu Bölgesi nden gelen findik isçilerinin barinmalarini saglama adina çadirlar kuruldu. Küçükköy mahallesinde belediyeye ait alana valilik tarafindan kurulan çadirlar, findik isçilerini bekliyor. Alanin zemini Giresun Belediyesi tarafindan yasanabilir bir alan haline getirilirken, isçilere yönelik Giresun Saglik Müdürlügü tarafindan saglik hizmeti verilecek.Bölgede isçiler için 10 çadirin kuruldugu, gelecek talepler üzerine bölgede yeni çadirlarin kurulmasinin planlandigi ögrenildi. 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.