SON DAKİKA!

Gazeteciler Ve Bilgisayar Kullananlar Dikkat

Kontör Göndermeyin


 


 ve üzerinden yazismalar yapilarak telefon kontörü istendi. Adresleri çalinan kisiler arasinda gazeteciler, kamu görevlileri, avukatlar ve bazi isadamlari da bulunuyor.
Hirsizligin anlasilmasi üzerine Giresun Emniyet Müdürlügü ne ihbar yagdi. Bu yeni tür dolandiricilik üzerine özel bir ekip kurularak çalisma baslatildi. Polis yüklenilen kontör kartlarinin kendilerine ulastirilmasini istedi.
Alinan bilgilere göre bu olayi gerçeklestiren bir örgüt ve Türkiye nin degisik illerinde faaliyet gösteriyor.


Olayin magdurlarindan birisi de Gazeteci Ufuk Kekül. Kekül köse yazisinda olayin farkli boyutlarini irdeledi.


———————————————————————————–


MSN HIRSIZLARI


MSN adresim çalindi…


Yalnizca benim degil. Bu olay benim gibi birçok kisinin de basina geldi. Bir zincirin halkalari gibi hizla bütün kente yayildi. Çesitli meslek guruplarindan(çogu gazeteci) bilgisayar kullanicilari bu tehdidi yasadi.  


Kâbus gibi…


Düsünsenize, birisi tipki sizmissiniz gibi adresinizde kayitli kisilerle sohbet ediyor. O sirada klavyenin tuslarina basarak her sey yazabilir. Akliniza ne gelirse; tehdit, santaj, ihbar, ikrar, sarkintilik, suçlama… Yani hirsizin sinirsiz bir suç isleme özgürlügü var.  


Ayrica bütün kimlik bilgilerinizi ele geçirmis. Fotograflarinizi, elektronik postayla gelmis iletilerinizi, gönderilerinizi.


Belki birçok suçu isledi Ama bilinen su ki; hirsiz 48 saat süreyle sifresini kirarak ele geçirdigi adreslerden yazismalar yaparak kontör dolandiriciligi yapti. 


 


Adresimin bilgim disinda kullanildigini arkadaslarimin uyarisiyla anlayinca önce MSN’mi iptal etmek için ugrastim. Olmayinca da emniyet müdürlügüne sikâyet dilekçesi ile basvuruda bulundum. Ayni durumla karsilasanlar da benim gibi yapti. Simdi umutla bekliyoruz.


Ama suçlu ya da suçlularin bulunabilme olasiligi da galiba yok. Konustugumuz kisiler zor oldugunu söylüyor.


Ancak mümkün de. Çünkü sonuçta suçun islendigi teknoloji polisin elinde de var. Yeter ki istensin, basit bir adli vakia gibi görülmesin. O zaman bana göre bu ‘organize suç örgütü’ ele geçirilir.


Emniyet Müdürlügü’nün bu konuda yapacagi çalismalari merakla bekliyoruz.


Bu önemli bir sinavdir. Eger bu örgüt bulunursa, bu polisin alkislanacak bir basarisi olacak, ayrica adlarina ‘Hacker’ denen sahtekârlarin cesareti kirilacaktir. Yoksa bence bu kosullarda kimse bilgisayar kullanmasin. MSN’yi çalmak bu kadar kolaysa, devletin en özel bilgileri, sirketlerin bütün kayitlarini çalmak da o kadar kolaydir.


 


Zaten biliyorduk. Ama bu olay vesile oldu ve bir kez daha anladik ki; Türkiye’de iletisim güvenligi diye bir sey yok. Birileri, ötekileri, arastiriyor, sorusturuyor, gözetliyor, dinliyor, izliyor. Ona ait her seyi ele geçirebiliyor. 


Dolayisiyla demokrasinin, hukuk devletinin olmazsa olmazlarindan birisi olan ve korunmasi gereken bireyin özel yasami ortadan kalkiyor. 


Aslinda yadirgamamak lazim.


Türkiye, çok uluslu sirketlere iletisim ve bilisim teknolojisini teslim ettigi sürece daha çok MSN’ler çalinir. Galiba ülkemiz ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel ve diger alanlardaki bagimsizligindan sonra iletisim bagimsizligini da kaybetti.   


Yaziklar olsun…


 


Bu arada eski MSN’im çalindi, yenisini aldigimdan hükmü yoktur. Bilginize…


 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.