Uncategorized

Gelin Dostlar Bayramlasalim

Millet topluluklarinin bir çok milli günleri, tarihi hatiralarini canlandirdiklari milli bayramlar bulunmaktadir. Bunun yaninda ayni dine mensup, inanc birligi içerisinde bulunan insanlarin dini bayramlari da vardir. Bu bayramlar insanlar üzerinde olumlu tesirler yapar. Dini suur ve duygulari kuvetlendirir. Insanlara yeni bir heyacan kazandirir.

Bayramlarda varlikli insanlar yoksul insanlari düsünerek ayni sevinci paylasmalari için yardim ellerini uzatirlar. Onlara maddi yardimda bulunurlar. Bir yoksulu sevindirmek, muhtaç bir kimseyi güldürmek dünyalara bedeldir.

Bayramlarda, anne, baba, hisim, akraba, es, dost ve kimsesizler ziyaret edilir. Bütün iliskilerin menfaate dayandigi, hatta her seyin birbirine girierek karmassi bir hal aldigi günümüzde, bayramlarda insan sevgisinin, birlik,beraberlik ruhunun ön plana çikmasini görmek özlenilen bir duygudur.

Peygamberimiz Medine’ye hicret ettiklerinde belde halkinin yilda iki gün senlik yapip,eglendiklerini görür. Nedir diye sorar? Cahiliye döneminden kalan adetlerdir derler. Resülüllah: “Allah size bu iki günü daha hayirli iki güne cevirdi. Bunlar Ramazan ve Kurban bayramlari günüdür” buyurdular. Böylece Ramazan Bayrami, Hicretin 5. yilinda Medine’de mesru kilindi.

Ilahi rahmetin bol bol ihsan edildigi ramazan ayi, ramazan bayrami ile sona ermektedir. Bu ayda, gecmiste yasadigimiz günlerimize nisbetle daha huzurlu, daha düzenli, daha merhametli ve yaptigimiz ibadetlerimizle rabbimizin rizasini kazandigimiz günler geçirdik. Avuçlarimizi açarak Allah’imiza söyle yalvardik. “Ey Rabbimiz! Ancak sana kulluk eder ve ancak senden yardim dileriz. Sadece beni degil, bizi, bütün müslümanlari, ve bütün insanlari dogru yola ilet” dualarini dile getiren gönüller; daha çok sevgi, merhamet ve yardimlasma duygulari ile doldu. Imanimizla, nefsimiz mücadele etti. Nefsimiz yemek, içmek ve arzularini tatmin etmek istedi, ama imanimiz ve inancimiz buna karsi çikti. Ramazan ayi boyunca süregelen bu mücadeleden Allah’a sükürler olsun ki imanimiz zaferle çikti. Ramazan Bayrami’ni, imanimizin kazandigi bu zafer sonucunda duydugumuz sevinçle kutluyoruz.

Ramazan Bayrami vesilesi ile, darginliklarin, kirginliklarin yerini sevgi ve hosgörü alacaktir. Bu diyari gurbette, gerekse Anavatanimiz Türkiye’de boynu bükük yetim ve kimsesizlerin boyunlarinin düzeltilmesi için onlara her türlü yardimi yapacagiz. Hastahanelerdeki ve hapishanelerdeki insanlarimizi ziyaret ederek onlara moral verecegiz. Büyüklerin sevgilerini, küçüklerin saygilarini kazanacagiz. Es ve dost ziyaretlerinde bulunacagiz. Anne ve babalarimizin dualarini alacagiz.

Vatanimizdan binlerce km uzakta, bayramlarimizi gelenekleri ile birlikte yasatmaya çalisarak bir anlamda Anadolu’yu gelenek ve görenekleri ile birlikte gurbet ele tasiyoruz. Semalarimizda bayragimizin dalgalanmasi, minarelerimizde ezanlarimizin daima okunmasi, devletimizin ebediyyen bekasi için dua ediyor, yüce bir millet olmanin heyacani ve suurunu yasiyoruz.

Bütün saydigimiz bu hasletlerimizin kusaktan kusaga aktarilmasi için çalisan ve katkida bulunan kurum, kurulus ve sahislara bayram vesilesi ile tesekkür ediyor Rabbib onlardan razi olsun diyor, Bu duygularla fert fert bütün milletimizin ve Islam aleminin Ramazan Bayrami’ni en derin sevgi saygilarimla kutluyorum.


IKI DOST IÇIN NOT:

Peygamberimiz Hz. Muhammed  (s.a.v.) “iki sinif insana Cenab-i Hak kiyamet gününde merhamet etmez: birisi, akraba ve yakinlarini unutan, arayip sormayan, digeride; komsusunun kötülüklerini ilan edenlerdir.” Buyurmaktadir.

Bu dostlara, yukaridaki hadisi serifi hatirlatmayi görev bilerek belkide haddimi asarak diyorum ki, sizler Ramazan Bayrami’ni da vesile bilerek, dostluklari uzun yillara dayanan iki dost olarak küskünlügünüzün bayramda da devam etmesi hem dinimizde hem de örf ve anenelerimizde hos karsilanmadigini hatirlatmak istedim. Oysa müslümanin müslümana küslügü üç günü geçmeyecegini, eli kalem tutan bu dostlar baskalarina bunu defalarca hatirlattiklarina inandigim için, simdi siranin kendilerinde oldugunun bilinci içerisinde nefslerine galip gelerek, Ramazan Barami’nida vesile bilerek bir an evvel aralarindaki bu küskünlüge son vermeleri hem Allah’in rizasini hem de dostlarini sevindirecektir.


GELIN DOSTLAR BAYRAMLASALIM

Gecmisteki anIlardan bahsetsem;
Hepsi unutulmus, kaybolmus,
Ömürden eksilmis sayfalar!
Gelecek ise hiç bilinmez
Hayaller bir rüya hepsi bos,
Bilinmez, kaç günümüz daha var!

Bu sebeple gelin dostlar,
Gelin bacilar, kardesler,
Bayramda müslümanlar
Ve de tüm insanlar
El sikisir, bayramlasirlar:
Aramizda olsada yüce daglar
Hepinize mutlu bayramlar,
Hepinize sevgiler, selamlar,
Hepinize mutlu yarinlar.

Saygilarimla,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.