Uncategorized

KIVI ÜRETICISINE ERKEN HASAT UYARISI

Giresun Tarim Il Müdürü Muhammet Hakyemez, kivi ürününde ekonomik zarara ugranilmamasi için üreticilerin erken hasattan kaçinmalari gerektigi uyarisinda bulundu.
Hakyemez, yaptigi açiklamada, kivi üretiminin Giresun ve yöresinde yaklasik 15 yil önce basladigini ve her geçen yil hizla yayginlastigini belirtti. Kivinin findiktan sonra Giresun tariminda önemi bakimindan ikinci sirada yeraldigina dikkat çeken Hakyemez, “Giresun da kivi dikim sahasi 4 bin dekari asmis durumfa. Kivi dikim alanlari her geçen yil daha da artmaktadir. Hizla artan kivi dikim sahalari sonucu Giresun, Türkiye nin önemli kivi üretim merkezlerinden birisi durumuna gelmistir” dedi.

Kivi ürününde ekonomik zarara ugranilmamasi için üreticilerin erken hasattan kaçinmalari gerektigini kaydeden Hakyemez, “Her tarim üründe oldugu gibi kivide de hasat, mutlaka tam olgunlasma saglandiktan sonra yapilmalidir. Olgunluga ulasmadan hasadi yapilan üründe sekil bozukluklari ortaya çikar ve burusukluklar olusur. Ayrica, erken hasat nedeniyle tat ve aroma bozukluklari yasanmaktadir. Bu nedenle çiftçilerimiz büyük ekonomik kayiplara ugrayabilir. Kivi hasadi suda çözünen kuru madde orani 7 ve 7 nin üzerinde buldugu zaman yapilmalidir” diye konustu.

Hakyemez, üreticilerin, kivi hasat dönemine Kasim ayinin ortalarindan itibaren baslamalari tavsiyesinde bulunarak, Giresun da, 2009 kivi rekoltesinin 4 bin ton olacagini tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.