SON DAKİKA!

GİRESUN ADASI DÜNYA’YA TANITILACAK

Karadeniz’in tek yaşanabilir adası olma özelliği olan Giresun Adası’nı turizme kazandırmak adına yapılan çalışmalar kapsamında adada incelemelerde bulunuldu.

Giresun İl Genel Meclisi Başkanı Mürşit Gürel, Doğu Karadeniz Bölgesel Gelişme Planı (DOKAP) Başkanı Ekrem Yüce, DOKAP Tanıtım Teşvik ve İşbirliği Birim Başkanı Vahit Ketboğa ve bazı İl Genel Meclis üyelerinden oluşan heyet ada da incelemelerde bulundu.

Yapılan incelemelerden sonra açıklamalarda bulunan Giresun İl Genel Meclisi Başkanı Mürşit Gürel, Giresun Adası’nın artık turizmde bir yeri olacağını belirterek İl Genel Meclisi olarak bu konuda üzerlerine düşen her türlü çalışmayı ve teşviki yerine getireceklerini ifade etti.

Turizmin artık güneş ve kumdan ziyade doğa ve kültürel değerlere yöneldiğine dikkat çeken DOKAP Başkanı Ekrem Yüce ise “Günümüzde kum ve güneş turizmi cazibesini kaybederken, doğa turizmi canlanıyor. Doğa turizmi denince de akla ilk Karadeniz gelmektedir. Karadeniz’e gelip de eğer Giresun Adası görmeden gidiliyorsa bu gezi yarım kalmış anlamına gelir. Doğu Karadeniz’de yaşanabilir tek ada olan Giresun Adası 40 dekar bir alandır ve burada geçmişte Amazonlar yaşamış, keşişler yaşamış ve günümüzde de göçmen kuşların geçiş alanı olduğu gibi adeta içerisinde barındırdığı kuşlarla bir kuş cennetidir. Dolayısıyla Giresun Adası, hem doğa, hem kültürel anlamda turizmin göz bebeği olacağı bir alandır. DOKAP olarak 2014-2018 yılları arasında tamamlanması planlanan 815 ayrı kalkınma projesi hazırlanmıştır. Bu projelerden biri de Giresun Adası’dır. Koruma ve kollama dengesini gözeterek Giresun Adası’nı eylem planımız içerisine alarak turizme kazandıracağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.