SON DAKİKA!

AMERİKA GİRESUN DERNEKLERİ YAYLA ŞENLİĞİ İLE KAYNAŞTI

Amerika’daki Giresunlular Otçu göçü şenliği ve Türk festivalinde buluştu, kaynaştı. Giresunlular ve Giresun dostlarını bir araya getiren otçu göçü ve Türk festivali renkli görüntülere sahne oldu.

Türk Amerikan Giresunlular Derneği’nin geleneksel olarak her yıl organize ettiği 6. Otçu Göçü Şenlikleri ve yine geleneksel olarak kutlanan New York Giresunlular Derneğinin düzenlediği Türkish Festival – Otçu Göçü şenliği çok sayıda Giresunluların katılımıyla bir festival havasında Pennsylvania ve New York Eyaletlerinde yapıldı.

Amerika Giresunlular Derneğinin 6. Otçu Göçü şenliği Pennsylvania Eyaletinin, Langhorne şehrinde Core Creek Parkta, New York Giresunlular Derneği ise, New York Long Island bölgesinde Cathedral Pines County Park’ta yapıldı.

abdgiresunsenik2

Amerikanın çeşitli eyaletlerden gelerek sabahın erken saatlerinde şenlik alanını dolduran gurbetçilerimiz havanında güzel olmasını fırsat bilerek gönüllerince eğlenme fırsatı buldular.

Amerika Giresunlular Derneğinin Düzenlediği 6. Otçu göçü şenliğinde sahne alan sanatçılar Usta Müzisyen Bülent Kayabaş, Eşref Gönder, Aydın Yılmaz, Orhan Kaya, Gökçe Erim, Muammer Ardahan, Müzik ekibi Kemençede Nuri Kahveci, şenlik alanını müziklerle çoşturdular.

New York Giresunlular Derneğinin yaptığı Turkish Festival Otcu Göçü Şenliğinde Giresunlular Sanatçı Olgun Kurkan ve Bulent Çakaroglu ile eğlenme fırsatı buldu.

abdgiresunotcugocu

Ünlü Senatör Lee Zeldin Giresunlularla Otçu Göçü Yapıp Şampiyon Giresunspor dedi.

 

New York Giresunlular Derneğinin düzenlediği Turkish Festival, Otcu Göçü Şenliğine New York Senatörü Lee Zeldin’de katıldı. Zeldin, şenlikte bir de konuşma yaptı.

Senatör Lee Zeldin, konuşmasına başlarken, “Merhaba arkadaşlar, Şampiyon Giresunspor” diye bağırması gurbetçiler tarafından alkışlandı.

Lee Zeldin, “Amerika’nın 250 yıllık bir tarihi var. Türklerin ise 1000 yıllık tarihe sahip onun için bizler birlikteliğimizi devam ettirmeliyiz. En kısa zamanda Türkiye’ye gideceğini ve artık bundan sonra Türklerle ortak çalışmalar yapmak istiyoruz” dedi.

Senatör Lee Zeldin, yapılacak seçimlerde destek istedi. Zeldin, “Bana destek olun bundan sonra Türklerin buradaki sorunları için beraber ortak çalışmalar yapalım. Burada bulunan ve buraya gelemeyen Türklere çok teşekkür ediyorum. Öncelikle Başkan Sayın Savaş Şahin’e ve arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Burada bu arkadaşlarımız çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Bundan sonra daha çok bir araya geleceğiz. Buradaki Türklere ve Türkiye’ye çok teşekkürler ediyorum” şeklinde konuştu.

Senatör Lee Zeldin, yapılan şenlikte tüm masaları tek tek dolaşarak Giresunlularla tanıştı ve bol bol resim çektirdi.

Senatör Lee Zeldin’e üzerinde Türk Bayrağı ve Atatürk resimli bir saat ve Giresun hatırası yazılı birde havlu hediye edildi ancak Lee Zeldin her iki hediyeninde ücretini ödeyerek örnek bir davranış sergiledi.

Nurettin Oflu Gelenek ve kültürlerimizi doğru öğretmeliyiz;

abdgiresunsenlik3

Amerika Giresunlular Derneği Başkanı Nurettin Oflu; ”Kültürümüzü ve geleneklerimizi gelecek nesillere öğretmek için her yıl bu otçu göçü şenliklerini organize ediyoruz. Biz geleneklerimizi, dostluklarımızı, örf ve adetlerimizi sağlam yaşatmak istiyoruz, bu vesileyle de bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu millet için herkesle çalışmaya hazırız. Bu ülkede varlığımızı bir yerlere hissettirmeliyiz Giresunluların birlikte olma zorunluluğu vardır geleceğe doğru işler bırakmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

abdsenlik5

Savaş Şahin birlik ve beraberlik vurgusu yaptı;

New York Giresunlular Derneği Başkanı Savaş Şahin, yaptığı konuşmada birlik beraberliğe vurgu yaptı. Başkan Şahin, “Birlikteliğimizi daha üstlere çıkarmalıyız Amerika’daki Giresun Derneklerine sahip çıkılmasını istedi. Çok kritik bir dönemden geçiyoruz herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğine vurguladı. Türkiye üzerinde oynanan oyunlara asla müsaade etmeyeceğiz. Daha çok bir araya gelerek birlikteliğimizi daha güçlü zeminlere taşımalıyız geleceğe daha güçlü yürümeliyiz. Geleceğin gençlerine güzellikler bırakmak için çalışıyoruz. Okul yapılması için imza kampanya başlattık, inşallah en kısa zamanda sonuç alacağız. Bu konuda da herkesin desteklerini bekliyorum. Bugün bizleri yanlız bırakmayan New York Senatörü Sayın Lee Zeldin’e ve değerli dernek başkan ve yöneticilerine çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

abdsen5

Ağasız Şenlik Olmaz!

Amerika Giresunlular derneğinde Açık artırma ile yapılan ağalık seçimi iş adamı Yağlıdereli Gazi Çayan aldı. Gazi Çayan, Emrullah Polat ve Gürsel Yıldız ile girdiği açık artırmada Üç bin yedi yüz elli dolara Amerika’daki Giresunluların bir yıl ağası oldu.

New York Giresunlular Derneğinde ise yapılan ağlık seçimini iş adamı İlhami Arslan kazandı.

İlhami Aslan, Çok çekilmeli geçen açık artırmada beş bin dolara ağlığı kazandı. İlhami Aslan Bir yıllığına New York Giresunlular Derneğinin ağası oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.