Uncategorized

Giresun Afet Bölgesi Ilan Edildi

Giresun da geçtigimiz hafta selle beraber çamur yiginlari sehrin içine gelirken, bu kez çakil taslari yollari kapladi. Bazi noktalarda sel kaldirimi sökerek çukurlar olustururken, Karadeniz Sahil Yolu nda su birikintileri nedeniyle ulasim kontrollü saglaniyor.


Günün ilk isiklari ile birlikte esnaf is yerinde su tahliye çalismalarina basladi. Diger yandan Giresun da aralikli bir sekilde yagmur devam ediyor. Giresun Belediye Baskani Kerim Aksu ise çöken evler oldugunu, yollarin bozuldugunu ama can kaybini bulunmadigini açikladi.


Geçen haftadan daha agir bir sel yasadiklarini aktaran Aksu, “Bu kez sehrin tamaminda etkili olan bir sel var. Büyük zarar var. Su anda bizim yapabilecegimiz hiçbir sey yok. Yagmurun dinmesi için dua etmekten baska bir sey yok. Bu zarari Giresun Belediyesi nin imkanlari ile asmamiz mümkün degil. Giresun bitmistir, bunun böyle bilinmesi gerekiyor.” diye konustu. Aksu, ayrica belediye ekiplerinin hiç uyumadan gece boyunca su tahliyesi çalismasi yaptigini belirterek, Tüm çevre illerden vidanjör ve motopomp istiyoruz. Artik ihbarlara yetisecek gücümüz kalmadi. 80 yilin en siddetli yagmurunu yasiyoruz. Bunun karsisinda insan gücünün yapacak bir seyi yok. Tek sevincimiz can kaybinin olmamasi. dedi.


Karadeniz Sahil Yolu nun yeniden tartismaya açilmasi gerektigini dile getiren Aksu, “Bu yol sadece koylarimizi denizimizi tahrip etmedi. Bu yol sehirlerimizin önünde set oldu. Yagmur sulari denize ulasamiyor. Karadeniz Sahil Yolu nun bu yönü ile de ele alinarak bir an önce gereken düzenlemelerin yapilmasi gerekiyor.” seklinde konustu.


Su ana kadar 3 evin çöktügünü dile getiren Aksu, yagisin devam etmesi sebebiyle kaç ev isyerini su bastigi konusunda bilgi alamadiklari için rakam veremeyecegini ama binden asagi olmayacagini tahmin ettigini sözlerine ekledi.


“ILÇEDEN GEÇEN IKI DERENIN TASMASI SONUCU TÜM MAHALLE VE KÖY YOLLARIMIZ ULASIMA KAPANDI


Giresun un Yaglidere Ilçesi Belediye Baskani Abdurrahman Kirhasanoglu, ilçeden geçen iki derenin tasmasi sonucu tüm mahalle ve köy yollarinin ulasima kapandigini bildirdi.


Kirhasanoglu, dün gece etkili olan saganak nedeniyle ilçe merkezinden geçen Sagsaagzi ve Oruçbey Deresi nin tastigini söyledi.


Derelerin tasmasina bagli olarak gelen rusubatin ilçe merkezindeki tüm mahalle yollari ile köylere ulasimi saglayan yollari kapadigini belirten Kirhasanoglu, Belediye ekiplerimiz, dün geceden itibaren 4 is makinesiyle birlikte araliksiz olarak mahalle ve köy yollarini yeniden ulasima açmak için çalismalarini sürdürüyor dedi.


Kirhasanoglu, ilçe merkezindeki birçok ev ve is yerinin de su baskinina ugradigini, hasar tespiti için ekiplerin çalismalara basladigini kaydetti.


GECE ETKILI OLAN YAGIS NEDENIYLE BAZI MAHALLELERE ELEKTRIK VE SU VERILEMIYOR


Giresun da gece etkili olan yagis nedeniyle bazi mahallelere elektrik ve su verilemiyor.


Belediye yetkililerinden alinan bilgiye göre, Aksu, Küçükgüre ve Büyükgüre derelerinin tasmasi sonucu, sel baskinina ugrayan ev ve isyerlerindeki tahliye çalismalari sürdürülüyor. Bazi vatandaslar kendi imkanlariyla ev ve isyerlerindeki sulari bosaltmaya çalisiyor.


Fevzi Çakmak Mahallesi Deniz Sokak taki bir binanin girisinde evi bulunan Ali Fatsa, gece etkili olan saganak nedeniyle evine ulasmakta güçlük geçtigini, evine döndügü zaman ise su baskina ugradigini gördügünü söyledi.


Fatsa, esi ve üç çocugunun su baskinindan kaçmak için üst kata çiktiklarini belirterek, Esim ve çocuklarim su baskinindan zarar görmeden kurtuldu, ancak evimiz kullanilmaz hale geldi dedi.


Ayni sokakta yasayan Ismail Tiryaki ise giris katta bulunan evini su bastigini ifade ederek, Evin içindeki su 1 metre 30 santime kadar ulasti. Suyu komsularimin yardimiyla bosalttim ama evin içi çamur dolu. Esyalarimizin tamami kullanilamaz durumda diye konustu.


BAZI MAHALLELERE ELEKTRIK VE SU VERILEMIYOR


Kentteki sel nedeniyle alt yapinin hasar görmesi sonucu bazi mahallelere elektrik, buna bagli olarak da su verilemiyor. Bu arada, Dereli ilçesi ile merkeze bagli Çaldagi beldesine, yollardaki tahribat nedeniyle ulasim saglanamiyor. Ayrica, Kesap-Armelit köyü yolu, beton köprünün yikilmasi nedeniyle trafige kapali bulunuyor.


METEOROLOJI ISLERI GENEL MÜDÜRÜ ÇAGLAR: GIRESUN A SON 24 SAATTE REKOR DÜZEYDE YAGIS DÜSTÜ


Karadeniz ve Dogu Anadolu bölgelerindeki yagislarin aksam saatlerine kadar etkisini sürdürmesi bekleniyor.


Devlet Meteoroloji Isleri Genel Müdürlügünden yapilan meteorolojik uyarida, Trabzon, Giresun, Rize, Artvin, Hopa, Kars, Ardahan ile Erzurum un kuzey ve dogu ilçelerindeki gökgürültülü saganak yagisin aksam saat 18.00 e kadar etkisini sürdürmesinin beklendigi bildirildi.


GIRESUN A REKOR YAGIS


Giresun da, Temmuz ayi bazinda son 24 saatlik yagis degerleri rekor düzeyde gerçeklesti.


Devlet Meteoroloji Isleri Genel Müdürü Mehmet Çaglar, 24 saatlik periyot dikkati alindiginda, kentte metrekareye 20 Temmuz da 135, dün ise 157,2 kilogram yagis düstügünü belirtti. Çaglar, bölgede siradisi olarak nitelendirilen bu tür yagislarin en son metrekareye 128 kilogram ile 1981 yilinda ölçüldügünü söyledi.


Bölgede Pazar gününe kadar araliklarla sürmesi beklenen yagislarin etkisini azaltacaginin tahmin edildigini belirten Çaglar, buna karsin vatandaslarin ani sel, su baskini, heyelan gibi olaylara karsi tedbirli olmalarini istedi.


KIZILAY DAN GIRESUN A EK PERSONEL VE YARDIM MALZEMESI


Kizilay, Giresun a, son sel felaketi dolayisiyla 24 ek personel ile 500 gida kolisi, 500 mutfak seti, 6 bin battaniye, 2 bin 600 yatak ve çok sayida içme suyu gönderdi.


Kizilay Genel Baskani Tekin Küçükali, yaptigi yazili açiklamada, Giresun da sehrin dogusundan denize dökülen Aksu Deresi ile batisindan denize dökülen Batlama Deresi nin yagislar sonucu tastigini, sahil kesiminde kalan binalarin giris katlarindaki ev ve is yerlerinin sular altinda kaldigini belirtti.


Yagislar nedeniyle Karadeniz Sahil Yolu ndaki ulasimda aksamalar oldugunu kaydeden Küçükali, Kizilay in acil olarak bölgeye 9 uzman personel ve 4 araç ile 260 battaniye, 72 mutfak seti, 112 hijyen seti, 340 sise su, 100 su bidonu, 112 gida kolisi ve 100 yatak gönderdigini, etkili yagisin devam etmesi üzerine bu defa ek 24 uzman personel ve çok sayida insani yardim malzemesi gönderdigini kaydetti. Tekin Küçükali, Kizilay bölge subelerinin de Giresun a ek yardim malzemesi gönderebilmek için çalisma baslattigini belirtti.


Istanbul DAKI CHP LI BELEDIYELER GIRESUN A YARDIM GÖNDERIYOR


Istanbul daki CHP li belediyeler, su taskinlari nedeniyle altyapisi zarar gören Giresun a yardim gönderiyor.


CHP Istanbul Il Baskanligindan yapilan yazili açiklamaya göre, Istanbul daki CHP li belediyeler bir haftada üst üste yasanan 2 sel felaketi nedeniyle altyapi sistemi zarar gören Giresun Belediyesine destek olma karari aldi. Bu amaçla CHP Istanbul Il Baskanligi koordinasyonunda hareket eden CHP li belediyeler, Giresun Belediyesine basta teknik destek olmak üzere altyapi, temizlik ve afete hazirlik konularinda yardim edecek.


Açiklamada, ilk etapta CHP li Sariyer, Bakirköy, Besiktas ve Kadiköy belediyelerinden Giresun a vidanjör, teknik eleman ve su bosaltma pompalari yollandigi dile getirildi. CHP Istanbul Il Baskani Gürsel Tekin de yaptigi açiklamada, araçlarin bir kisminin bu gece, digerlerinin ise yarin sabah saatlerinde yola çikacagini belirterek, sunlari kaydetti:


12 belediyemiz de bu konuda elinden geleni yapacak. Sadece Adalar belediyemizin yeterli araç ve gereci yok. 11 belediye baskanimiz da Giresun halkinin yaninda oldugunu gösterecek. Baskanlarimizla görüsmelerimiz sürüyor. 11 belediyeden yola çikacak araçlari koordine ediyoruz.


RIZE-Erzurum KARAYOLU ULASIMA KAPATILDI


Rize-Erzurum karayolu yagis ve heyelan nedeniyle tedbir amaciyla ulasima kapatildi.


Yagmur sonrasi Cumhuriyet ve Atatürk caddeleri sular altinda kalirken, olusan göletler nedeniyle sabah islerine gitmek isteyen vatandaslar zorlandi. Araçlarin güçlükle hareket ettigi caddelerde çevrede bulunan is yerlerinin zemin ve Bodrum katlarini su basti. Rize merkezde ise içme suyunun kesildigi ve elektrik verilemedigi ögrenildi.


Rize Valisi Zekeriya Sarbak, kentte dere taskinlarina neden olan yagisin gündüz etkili olmasi nedeniyle tehlikeyi fark eden vatandaslarin riskli bölgeleri terk ettigini, su ana kadar can kaybi olmadigini söyledi.


Vali Sarbak, bölgede etkili olan saganak yagmur nedeniyle birçok yerden toprak kaymasi ihbari aldiklarini belirterek, “Rize-Ikizdere karayolu, derelerin yola toprak tasimasi sonucu kullanilamaz durumda. Ambarlik ve Karasu köyleri bölgesinde asiri yagis nedeniyle birçok ev ve is yerinde maddi hasar olustu. Su ana kadar can kaybimiz yok. Ekiplerimiz yogun çalisiyor. dedi. Ikizdere Kaymakami Emre Çinar da ilçede aniden baslayan etkili yagis sonrasinda Ikizdere Deresi nde su seviyesinin yükseldigini söyledi.


Su seviyesinin yükselmesi ve bazi mevkilerde toprak kaymasi sonucu Rize-Erzurum karayolunda 5 ayri noktada ulasimin kesildigini ifade eden Çinar, Bazi yerlerde toprak kaymasi, bazi yerlerde de derenin yükselerek köprü üzerinden tasmasi sonucu yolda ulasim aksadi. Aksamalari göz önünde bulundurarak yolu tedbir amaçli ulasima kapattik. diye konustu.


RIZE DE YAGIS SONRASI OLUSAN HEYELANLAR NEDENIYLE 36 KÖYE ULASIM SAGLANAMIYOR


Rize Valisi Zekeriya Sarbak, kentte etkili olan yagis sonrasi meydana gelen heyelanlar nedeniyle 36 köye ulasim saglanamadigini bildirdi.


Sarbak, dün aksam baslayan ve gece boyunca araliklarla devam eden yagisin etkili oldugu kent merkezi, Kalkandere, Ikizdere, Güneysu, Findikli ilçeleri ile merkeze bagli Çaykent beldesi ve civarinda incelemelerde bulundugunu söyledi.


Her bölgede ilgili belediyeler ve sivil savunma ekipleri ile koordineli bir çalisma içerisinde olduklarini belirten Vali Sarbak, Yagis sonrasi olusan heyelanlar nedeniyle 36 köye ulasim verilemiyor. Bazi köylerimize ise hatlarin hasar görmesi nedeniyle su verilemiyor. Elektrik verilemeyen köylerimiz için ise ilgili sirket yöneticileri çalismalarini yürütüyor dedi. Iyidere-Ikizdere kara yolundaki çalismanin devam ettigini ifade eden Sarbak, sunlari söyledi:


Yolda meydana gelen heyelanlar ve bir bölgede yaklasik 100 metrelik kopma nedeniyle ulasim saglanamiyor. Ikizdere ve civar köylere ulasimi, eski yoldan kontrollü olarak sagliyoruz. Kara yollari ekiplerimiz, derenin akintisinin devam etmesi nedeniyle henüz çalisma baslatmadi. Gerekli kontrol ve güvenlik saglandiktan sonra çalismaya baslanacak diye konustu.


Zonguldak TAKI SEL NEDENIYLE 12 MILYON 183 BIN LIRALIK HASAR MEYDANA GELDI


Zonguldak in Çaycuma ve Gökçebey ilçesi ile bazi beldelerde yasanan selde, 12 milyon 183 bin 513 TL lik hasar meydana geldigi bildirildi.


Bayindirlik ve Iskan Müdür Vekili Mithat Bahadir, gazetecilere yaptigi açiklamada, 12-18 Temmuzdaki asiri yagislar sonucu meydana gelen su baskini afeti nedeniyle müdürlüklerinin yani sira kaymakamliklar, Il Tarim Müdürlügü, Il Özel Idare Müdürlügü ve belediyelerce hasar tespitinin yapildigini söyledi.


Çaycuma ve Gökçebey ilçesi ile Hacimusa, Karapinar ve Çatalagzi beldesinde 148 konut ve 320 is yeri zarar gördügünden olumsuz sartlarin giderilmesi için, bakanliklarindan 140 bin 400 lira ödenek talebinde bulunduklarini anlatan Bahadir, söyle konustu:


Yapilan çalismalarda Karapinar beldesi ile bagli köylerde 72 ev ve 106 is yeri, Gökçebey ilçesi, Hacimusa beldesi ve köylerinde 74 ev, 213 is yeri ile Çatalagzi nda 2 ev ve 1 is yerinde hasar tespit edildi. Ayrica, Gökçebey Kaymakamligi, PTT binasi ile 2 cami, 1 banka ve 3 ilkögretim okulu ile 1 cami su baskinina maruz kaldi. Söz konusu bölgelerde 13 araç da zarar gördü. Selde toplam hasar 12 milyon 183 bin 513 lira olarak belirlendi.


Bahadir, belediyeler ve alt yapilarinda meydana gelen hasarin tespit çalismalarinin, Iller Bankasi ve Karayollari teknik ekiplerince sürdürüldügünü kaydetti.


TARIM ALANLARINDAKI ZARAR


Il Tarim Müdürü Yusuf Akin da ilk belirlemelere göre Çaycuma genelinde 113 çiftçiye ait 1070 dekar alanin hasar gördügünü söyledi.


Zararin 200 bin lira civarinda oldugunu belirten Akin, Çaycuma da afette 67 adet tavugun telef oldugunu belirterek, Gökçebey ilçesinde de 11 köy ve mahallede 195 çiftçinin üretim yaptigi 205 dekar alan zarar gördü. Ayrica, 35 koyun ve 1500 kanatli telef oldu dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.