SON DAKİKA!

GİRESUN BELEDİYESİ 2015 BÜTÇESİ TAMAM

Giresun Belediyesi Kasım ayı 3. Meclis (bütçe meclisi) toplantısı yapıldı.

Belediye Meclis Salonunda yapılan ve iki gündem maddesinden oluşan toplantı da; İmar Plan değişiklikleri hakkında İmar Komisyonu raporu ve Belediye 2015 yılı Bütçe ve Tarifeleri hakkında Plan ve Bütçe Komisyonun raporları görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

Geçen yıl artış yapılmayan suyun tonu yüzde 10 oranında artırıldı. Plan ve Bütçe Komisyonu raporunda 2015 yılı bütçe kararnamesinde Gider Bütçesi 111.500.000 TL, Gelir Bütçesi 108.000.000 TL, Finansman ve Ekonomik Sınıflandırmalar ise 3.500.000 TL olarak oy çokluğu ile kabul edildi.

Meclis toplantısında bir konuşma yapan Belediye Başkanı Kerim Aksu, 2014 yılında artış yapmadıklarını belirterek şunları söyledi: “ Bu yılda genelde kalemlerin yüzde 85’inde artış yapmadık. Bazı kalemlerde yüzde 10’luk bir artış var. Bu da doğal olarak Türkiye’deki enflasyonun yüzde 10’ların üzerinde olduğunu düşünürsek ve iki yıllık enflasyonun da yüzde 20 olduğu bir gerçektir İki yıllık süreçte bizde yüzde 10 gibi düşük bir yapmış oluyoruz. Ve bunu bazı kalemlerin çoğuna yapmıyoruz. Bu şekilde bir 2015 yılı bütçesi öngörüyoruz. Bizim su üretim giderinin en büyük maliyetini elektrik oluşturmaktadır. Elektrikte aylık faturamız yaklaşık 350 bin civarında. 320 bin civarında da su dağıtımında kullandığımız pompalara ödüyoruz. 320 bin çok ciddi bir rakam. Elektriğinde iki yılda yüzde 20 zam olduğu dönemde bizim suya yüzde 10 artış yapmamız aslında zam yapmamamız anlamına geliyor. Yani maliyetinde altında bir artışla sistemi işletmeye çalışıyoruz. Göreve geldiğimiz 2009 yılından buyana ortalama büyümemiz yüzde 20’ler seviyesinde gerçekleşti. Bunlar hem ülkemizin hem de başka belediyelerin büyümesinden çok daha fazla oranlardır. Yeni bütçenin yüzde 50’si yatırıma yönelik olarak planlanmıştır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.