SON DAKİKA!

Giresun Göreleli Müstesara Büyük Görev

Dikkatlerin ABD deki zirveye çevrildigi sirada Ankara sürpriz bir hamle yapti. Özel temsilcisi Sinirlioglu nu Erivan a gönderen Basbakan Erdogan, Sarkisyan a yolladigi yazili mesajinda, “Protokollerin Meclis teki onay sürecini baslatmaya haziriz” dedi 
 
24 Nisan yaklasirken Ankara sürpriz bir adim atti. Basbakan Tayyip Erdogan, Disisleri Müstesari Feridun Sinirlioglu nu, özel temsilcisi sifatiyla dün Erivan a gönderdi. Erdogan, Ermenistan Cumhurbaskani Serj Sarkisyan a ilettigi mektupta “Protokollerin Meclis teki onay sürecini baslatmaya haziriz” dedi. Basbakan Erdogan, 12-13 Nisan da yapilacak Nükleer Güvenlik Zirvesi nde ABD Baskani Barack Obama ve kabul etmesi halinde Sarkisyan in da katilacagi görüsmeyi beklemeden adim atti. SABAH in edindigi bilgiye göre Erdogan, Erivan a temsilci gönderme kararini Washington a gitme kararini açiklamadan önce aldi ve Erivan dan randevu mart ayinda istendi. Ermenistan a dün giden Sinirlioglu da Sarkisyan in yani sira Disisleri Bakani Edward Nalbantyan ile bir araya geldi.


MUTABIK KALINDI
Sinirlioglu, temaslari sirasinda Türkiye nin protokol sürecine bagli oldugunu vurgularken, “Bu süreçte pürüzler çikabilir ancak biz kararliyiz. Erivan dan ve diyasporadan yükselen seslere karsi protokolleri sahiplenin” dedi. Müstesar temaslarinda Türkiye nin Ermenistan ile kurmak istedigi iliskinin de tarifini yapti. Sinirlioglu, “Tribünlere oynamak yerine, birlikte oynayalim. Suriye ve Türkiye geçmiste savasin esigine geldi ama bugün olusturulan isbirligi en çok Suriye ye yarar sagliyor” mesaji verdi. Sinirioglu nun görüsmelerinin ardindan Disisleri Bakanligi ndan yapilan açiklamada taraflarin”Firsat penceresinin kaçirilmamasinda mutabik kaldigi” bildirildi.


AHDE VEFAYA INANIYORUZ
Basbakan Erdogan Fransa da düzenledigi toplantida gazetecilerin “Sarkisyan ile Washington da görüsecek misiniz?” sorusuna, “Bildiginiz gibi bugün (dün) özel temsilcimizi Sarkisyan a gönderdik. Mektubumun neticesini aldiktan sonra da degerlendirecegim” diye yanit verdi. Erdogan mektupla ilgili olarak söyle konustu: “Mektubun ana temasi olarak sunu söyleyebilirim: Biz uluslararasi hukuk içerisinde ahde vefa ilkesine inanan ve bunu yerine getirmekte kararli olan bir ülkeyiz.


Obama ve Sarkisyan ikili zirvede bulusacak
BEYAZ Saray Sözcüsü Robert Gibbs, 47 ülkenin katilacagi 12-13 Nisan da Washington da yapilacak Nükleer Güvenlik Zirvesi nde ABD Baskani Barack Obama ile Ermenistan Cumhurbaskani Serj Sarkisyan in ikili görüsme yapacaklarini açikladi. Obama- Sarkisyan-Erdogan arasindaki üçlü görüsmenin ise ihtimal dahilinde oldugu imasinda bulunuldu. Bu arada Erdogan ile Sarkisyan in ABD de görüsmesinde mutabik kalindigi açiklandi.


Brüksel e protokol kinamasi
AVRUPA Komisyonu nun genislemeden sorumlu üyesi Stefan Füle nin, Türk-Ermeni protokollerinin “ön kosulsuz” onaylanmasini belirterek, Türkiye nin AB üyeligi için bunun sart oldugunu belirtmesine sert tepki geldi. Disisleri Bakanligi Sözcüsü Burak Özügergin, yaptigi yazili açiklamada Kafkaslar da kapsamli baris, istikrar, huzur ve refahin hedeflendigini animsatarak, “Türkiye nin üstlendigi bu misyonun kendisine hatirlatilmasina ihtiyaci bulunmamaktadir” dedi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.