Uncategorized

Giresun Halkevlerin den Ölümsüz Bir Eser


BASINA VE KAMUOYUNA


1933 yilinda yayin hayatina baslayan” Aksu Dergisi”; 1950 yilina kadar 58 sayi çikarilmistir.
Bu sayilarda   Giresun Ilimizin en önemli geçim kaynagi olan Tarim ve Findik alanindaki gelismeleri ve arastirmalari, Günümüzde de halen zenginligini koruyan Giresun kültür sanat (Tiyatro ,Siir Türkü, Mani Folklor Edebiyat Tarih ) hayatinin gelisim evrelerini ve Cumhuriyet döneminde yetisen Can Akengin gibi nice Giresunlu Sair yazar ve Düsün adaminin eserlerinin nesredildigi , ve bu eserlerin halk aydinlanmasi amaci için kullanildigi , Giresun Ilimizin köy ve kent merkezlerinin sosyolojik olarak incelendigi Giresun un tarihi ve dogal güzelliklerinin tanitildigi , üniversitelerin dil tarih ve edebiyat bölümlerinde tez konusu olarak gösterilen arsiv ve tarihi eser niteligi tasimaktadir.


 

Bahse konu “Aksu Dergisi “1933-1950” yillari arasinda  çikarilmis sadece birkaç meraklisinda ve özel olarak bu eser ile ilgilenenlerde kalmistir. . Eser tarihi eser niteligi tasimasindan dolayi Milli kütüphane tarafindan koruma altina alinmistir. Eser üzerine bitirme tezi hazirlamak, Isteyen üniversite ögrencileri ve arastirma görevlileri Dernegimize zaman ,zaman  müracaat etmektedirler. Giresun Halkevi olarak tarihi öneme sahip bilgi belgelerin korunmasi çogaltilmasi önemine ve amacina uygun ilgili kisilere ulastirilmasi gerektiginin bilinci ve sorumluluguyla Geçmisten gelecege “Aksu Dergisi” adli bir çalisma yürütülmüstür..                           

 

Yukarida  “AKSU Dergisinin önemine dair açiklamalar çerçevesinde; Giresun HALKEVI Aksu

Dergisinin 70 yildir saklanan ve artik yipranmis olan ciltlerinin Cumhuriyet dönemi Giresun Sosyal ve kültürel hazinesinin gelecek kusaklara aktarilmasi ve genç kusaklarda tarih ve edebiyat bilincinin olusturulmasi amaci ile Yesilgiresun gazetesinin katkilari ile  yeniden toparlanmis, kitap haline getirilmesi için Dernegimiz tarafindan  yürütülen, proje kapsaminda Aksu Dergisinin 1933-1940 yillari arasinda çikan toplam 21 sayisi 600 sayfa halinde   1 nci  cilt olarak  kitap haline getirilmis, ve  Giresun Belediyesinin   katkilari ile   1000 adet bastirilmistir.    
Aksu dergilerinden olusan eser önümüzdeki günlerde bir etkinlik ile tanitilacaktir. Basina ve kamuoyuna saygiyla duyurulur..
            

                              Sedat BORA    
                    Giresun Halkevi BaskaniEser . Giresun Halkevinden temin edilebilir.
ADRES: Çinarlar Mah Tepe sok. no 2/2
ILETISIM: giresunhalkevi@hotmail
                    0 506 581 21 56


HALKEVLERI 1961 YILI 1064 SAYILI BAKANLAR KURULU KARARI ILE KAMU YARARINA ÇALISAN DERNEK STATÜSÜNDEDIR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.