SON DAKİKA!

Giresun Osman Agasini Unutmadi

Basin mensuplarinin sorusu üzerine Osman Aga ile ilgili düsüncelerini açiklayan Vali Dursun Ali Sahin, “Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atilmasinda temel tasi olanlardan biri olduguna inaniyorum. Ülke topraklarinin isgalden kurtarilmasinda büyük gayretleri olmus, gözü kara, düsmanlara karsi hiç düsünmeden riskleri alabilen büyük sahsiyettir. Sadece Giresun’un degil Türkiye’nin yüce sahsiyetidir” dedi.

 


 
Belediye Bandosu esliginde Saygi Durusu ve Istiklal Marsimizin okunmasinin ardindan “Osman Aga ve Giresun Usaklari” Aniti’na çelenkler sunuldu. Çelenklerin sunumundan sonra Giresun Üniversitesi Ögretim Görevlisi Ismail Bozalioglu, Birinci Dünya Savasi sonrasi durum ve Osman Aga ile ilgili bilgiler vererek, milletimizle iç içe yasayan azinliklarin sömürgeci devletler tarafindan kiskirtildigini, Osman Aganin çeteler karsi verdigi mücadeleyi anlatti.
 
Bozalioglu konusmasinin devaminda sunlari kaydetti; Osman Aga ya “topal” lakabi Balkan savaslarindan yadigar kaldi. Kirk yasina kadar adi ile birlikte bu lakabi gururla tasidi.Bu lakap onu halkin gözünde adeta gazi ve maresal sifati gibi yüceltiyordu-Çünkü bacagi,vatan ugrunda çarpisirken sakat kalmisti.
 
Birinci Dünya savasma gönüllü katildi. Kafkas cephesinde mücadele etti.Batum a ilk kez O girdi. Ruslara karsi Harsit savunmasinda bulundu.
 
Izmir in Yunanlilar tarafindan isgali üzerine 17 Mayis 1919 da Giresun mitingini düzenleyen O idi.
 
5 Haziran 1919 da Tas kislaya Pontus bayragini asma cüretini gösterenlere gereken dersi verip, oraya ay yildizli Türk bayragini asan Gazi Osman Aga dir.
 
Sakarya Meydan Muharebesinde, Dumlupmar ve Afyonkarahisar da en basta yürüyordu. Düsmana arkasini hiç dönmedi. Yillarca savasmasina ragmen bir defa olsun “of demedi.

 

Giresun da Gedikkaya isimli bir gazete çikartarak, Milletin milli suurunun olusmasini saglamaya çalisti.
 
Atatürk ü dahili ve harici bedhahlara karsi O korudu.
 

Pontus hayallerini Karadeniz de bogan O idi.
 
Giresun’lu Osman Aga. Mustafa Kemal Atatürk ün deyimiyle,”hizmet ve vatanseverligi takdire deger” sahsiyetti.
 
Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kurulusunda, Pontus hayallerinin söndürülmesinde ve Karadeniz de Türk ün var olusunda emegi geçen kirk yasinda hayata veda eden Osman Aga,gözü pek,Türk ü seven cesur bir yigitti.Allah nur içinde yatirsin.
 
Osman Aga ve Giresun Usaklari Aniti’nin bulundugu yerdeki tören, Belediye Baskani Kerim Aksu’nun konusmasi ile sona erdi.

 


 
Belediye Baskani Kerim Aksu sunlari söyledi; Türkiye Cumhuriyeti nin bagimsizligi sürecinde kaniyla, caniyla, maliyla mücadeleye katilan, isgallere karsi ilk tepkisini büyük bir mitingle veren ve cephelere iki gönüllü alayla kosan tek ilin; Giresun un çocugu olmanin onur ve gururuyla karsinizdayim.
 
Yer-gök sahittir ki; onlarin ugruna topraga düstügü, vatan topragimizi, namusumuz ve serefimizle es deger tutuyoruz. Her 2 Nisanda, Cumhuriyet ugruna, millet ugruna, vatan ugruna ödenen bedelleri hatirlama ve hatirlatmayi gelecegimize karsi bir görev, geçmisimize karsi da bir vefa borcu olarak görmekteyiz. Ve ülkesi, sehri ugruna bedel ödeyenlerin sehrin hafizasinda her zaman hatirlandigini ve büyük bir saygiyla anildigim unutmamanizi rica ediyoruz.
 
Bulancak Duragi’ndaki “Osman Aga ve Giresun Usaklari” Aniti’ndaki törenin ardindan, Osman Aga’nin Kale’deki kabri basina geçildi. Buradaki törende dualar okundu.

 


 
Vali Sahin törenin hazirlanmasinda emegi geçen Giresun Belediyesi, Osman Aganin torunu Cem Feridunoglu ve diger görevlilere tesekkür etti.
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Muhafiz Alay Komutani, 47. Giresun Gönüllü Alay Komutani Milis Kahraman Yarbay Osman Aga’nin ölümünün 88. Yili ve Giresun Milli Mücadele Sehitlerini Anma Törenine Vali Dursun Ali Sahin, Saglik Eski Bakani ve Kirikkale Milletvekili Osman Durmus,  Giresun Milletvekilleri Haci Hasan Sönmez, Ali Temur, Esref Karaibrahim ve Murat Özkan, Zonguldak Milletvekili Fazli Erdogan, Jandarma Garnizon ve Bölge Komutani Tuggeneral Erhan Güder,  Belediye Baskani Kerim Aksu,Vali Yardimcilari Osman Demir, Ahmet Yilmaz, Il Jandarma Komutani Albay Ufuk Özsoy, Baro Baskani Av. Gültekin Uzunalioglu, Il Genel Meclisi Baskani Osman Öden, bazi daire müdürleri, siyasi partilerin Il ve Ilçe Baskanlari, Osman Aga ailesi, Istanbul’da bulunan Giresun Dernekleri Konfederasyonu Baskani Sitki Ada ve Yöneticileri, Samsun ve Bursa Giresunlular Dernegi yöneticileri, Ilimizdeki Sivil Toplum Kuruluslarinin temsilcileri, ögrenciler ve çok sayida vatandas katildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.