GÜNCEL

Giresun Kaderini Kendi Belirleyecek

12 Haziran yaklastikça ondan nemalanmayi bekleyen ve bu tarih üzerine hayaller kuran birçok ismi heyecan sardi.


Son günlerde izledigimiz tiyatro aday adaylarinin birbirine yaptigi saldirilar bazi aday adaylarinin seçilecek milletvekili sayisi hakkinda verdigi mesajlar Giresun ili için düsünülen uçuk proje babalari, her seçim döneminin vaat rekortmenleri hakikaten renkli bir süreç gibi görünüyor.


Ama birde bilinmesi gereken gerçekler var Giresun kaderini kendi belirleyecek derken bu kader nasil bir kader olacak? Bu ülkede yasayan bu ülkenin zenginliklerinden yararlanan maas alan üretime katkida bulunan herkes çok iyi düsünüp, çok düsünüp tek karar verecek.


Simdi izledigim tiyatro sahnelerinden bir kaçini sizlerle paylasmak istiyorum, düsünmemiz gereken karariniza etki yapabilecek bu tiyatro sahneleri size uyarici ve hatirlatici olur diye düsünüyorum.


Bazi aday adayi arkadaslarimiz meydana çikislari sirasinda yanlarina aldiklari bazi meslektaslarimiz sayesinde masallah her adimlarini haber yaptirdilar. Bazilari ise televizyon kanallarinda kadrolu muhabirleri ile hazirladiklari sorulari bunlardan en ilginç olani “ Binlerce kisiyi ise koydunuz, Binlerce tayin yaptiniz” böyle bir soru inanin gülmemek elde degil yani vatandas daha vekil olmadan torpilci oldugunu itiraf ediyor. Buna da biz hizmete talip olduk haber yapin diyorlar.


Hizmet anlayislari bu yaptiklari torpil ve ise torpil ile yerlestirdikleri insanlar üzerinden (bu onlarin iddialari, verdikleri sayi oldukça abartili eger bir iddia ile 30 kisi sayin deseniz saymalari mümkün degil) binlerce kisiyi ise koydum demek dogru olani söyledigi anlamina gelmiyor.


Degerli okurlarim bu sütunlardan size hep dogrulari yazmaya çalistim sizleri haber ve makale olarak dogru yönlendirme adina çaba sarf ettim.


Izledigimiz tiyatro gerçekten utanç veriyor, gazetecilik meslegi ayni zamanda bir kamu meslegidir, yaptiginiz haber bir kisi tarafindan bile okunsa o haber vasitasi ile bir kisiyi bile yanlis yönlendirirseniz bu isin vebalini düsünmek zorundasiniz. Ama gel gör ki bu meslek adina bugünlerde yapilanlar gerçekten çok çirkin.


Aday adayi olmak siyaset düsünen herkesin gerçekten denemesi gereken bir yol ama bu yolu çirkinlestirme adina izlediklerimiz ayni zamanda seçmenler basta olmak üzere hepimizi düsündürmelidir. Bu süreçte hiç ismini duymadigimiz Giresun milletvekili olarak halkin görmek istedigi isimler ise halkin istedigi yerde durarak hak ettikleri övgü ve destegi gördüler.


Bunlarin en önemlisi hiç kuskusuz Öner Hekim’dir kendisi adina birçok isim devreye girip listelerde kendisine siralama sundugu halde hiçbir gazete ya da televizyon ile bu konulari konusmamis ve tam bir olgunluk içinde halkin kendisine gösterdigi ilgiye layik olmustur.24. dönem Giresun milletvekili olarak parlamentoda Giresun ilini temsil edecek 4 milletvekilinden hiç biri bence daha çikip halkin karsisinda Giresun ili için 48 ay boyunca size su hizmetleri getirmek için mücadele edecegim demedi. Diyenlerde gerçek bir vaat ortaya koyamadi. 


Mesela bir aday adayi çikip gazetecilerin su problemini çözecegini söylemedi, gazeteci eline 100 lira tutusturup sütunundan kendine övgü düzdürecegin adina sayfalarca düzmece haber yaptiracagin kisi degildir, gazeteci sadece seçim döneminde yanina alip vatandas ile yaptigin sohbetten bir kare ile vatandasi dinledi diyecegin kisi degildir. Gazeteci yil boyu kar-kis yagmur-çamur demeden yaz günesi-sicagi demeden kosan haber derleyip okurlarina ulastirip takdir görmeyi bekleyen kisidir.


Bu hafta takdir ettigim meslektasim yazari olmaktan gurur duydugum Yeni Tirebolu gazetesi sahiplerinden Hasan Kübüç yayinladigi makale ile feryat etti.
Yine tanimaktan gurur duydugum Soyadan Toraman ile birlikte gece gündüz saat mefhumunu ortadan kaldirarak hazirladiklari haber portalini kapatmak gibi bir düsünceye kapildiklarini ögrendim;
Sebebi malum yukarida siraladigim meslektaslarimiz yaptiklari yagcilikla ödül aldiklari haberleri sütunlarda kol gezerken bu iki kardesimiz hiç Giresun haberi yapmamislar gurbetçilerden haber vermemisler dolayisi ile ödüle de layik görülmemisler. Yeni Tirebolu kuruldugu günden beri Giresun adina yegâne haber sitesi oldu bunu sagir sultan bile biliyor en azindan Hasan Kübüç ve Soydan Toraman Tirebolu ilçe belediyesi ve ilçe adina faaliyet gösteren en ciddi kurum olan TIRDEF (Tirebolu Dernekler Federasyonu) tarafindan kutlanmali ve ödüllendirilmeliydi. Is adamlarimiz tarafindan verilecek reklamlar ile desteklenmeliydi. Ama maalesef bu dediklerimiz olmayinca arkadaslarimiz isyan ettiler.


Simdi bütün bu olumsuzluklarin içinde önümüzdeki günlerde aday listeleri açiklanacak yukarida ödüllü gazetecilerimiz çift dikis gittiklerinden sorun yasamayacaklar ama su kadarini söyleyeyim halk içindeki güvenilirlikleri asla ilk tanindiklari gün ki gibi olmayacak.
Ama hem Hasan Kübüç hem de Soydan Toraman sayginliklari ve güvenilirlikleri ile tavan yapacaklar.


About author

Articles

Ethem Bakar

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.