SON DAKİKA!

GİRESUN OSMAN AĞAYI ANDI

Milli mücadele kahramanı ve Atatürk’ün Muhafız Alayı Komutanı Milis Yarbay Topal Osman Ağa’yı törenlerle andık.

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, Kurtuluş Savaşında dillere destan olan Osman Ağayı rahmet ve minnetle anıyoruz dedi.

Osman Ağa Giresun Uşakları Anıtı önünde yapılan törende çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Giresun Üniveristesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Ali Atayiğit günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Atayiğit dönemin birçok aydınının mandacılık fikrini benimserken Osman Ağa’nın Atatürk’ün yanında yer alarak Milli Mücadeleye 42. ve 47. Alaylarla destek verdiğini söyledi.

Belediye Başkanı Kerim Aksu da “Şehrimiz Giresun, milletin dirilişine canıyla, kanıyla, yüreğiyle katkı koymuş, bağrından çıkardığı 42 ve 47. Gönüllü Alaylar ve onların komutanı Osman Ağa ile birlikte Sakarya boylarına kadar kan, gözyaşı ve zaferle dolu şanlı bir miras bırakmışlardır.”dedi.

Konuşmaların ardından Giresun’da satranç yarışmalarında dereceye girenlere Vali Dursun Ali Şahin, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hacı Abdullah Doğan ve Belediye Başkanı Kerim Aksu tarafından plaket verildi.

Daha sonra törene Kale’de Osman Ağanın mezarı başında okunan dualarla devam edildi.

Törene, Vali Dursun Ali Şahin, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hacı Abdullah Doğan, Belediye Başkanı Kerim Aksu, Giresun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahir Kadakal, Vali Yardımcısı Fethi Yorulmaz, Emniyet Müdürü Hikmet Bulak, Osman Ağanın torunu Cem Feridunoğlu ve bazı aile fertleri, bazı daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş yetkilileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.