SON DAKİKA!

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ HERKES İÇİN ENGELSİZ HAYAT KONFERANSI

Giresun Üniversitesi Güre yerleşkesinde “Herkes İçin Engelsiz Hayat” konferansı gerçekleştirildi.

Giresun Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen “Herkes İçin Engelsiz Hayat” konulu konferans ve özel çocuklar tarafından hazırlanan gösterilerin sunulduğu programı Güre Yerleşkesi Rektörlük Konferans Salonunda gerçekleşti.

Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Rektör Yrd. Prof. Dr.Kürşad Yapar’ın yaptığı açılış konuşmasıyla devam etti.

Engelli olmanın doğuştan veya bir kaza sonrası ortaya çıkan sebeplerden dolayı oluşan durum olarak tanımlandığını belirten YAPAR; “Engelli vatandaşlarımız toplumun bütün fertleri gibi eşit haklara sahiptir. Onların toplumsal aktivitelere katılımlarını sağlamak hem insani hem vicdani görevimizdir. Bizler bu konu da her zaman üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Unutmamak gerekir ki hepimiz birer engelli adayıyız” dedi.

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar ise yaptığı konuşmasında; “Bugün burada sevgileri nedeniyle ayrıcalıklı gördüğümüz engelli bireylerimizle birlikte olmaktan son derece mutluyum. İstatistiksel verilere göre Türkiye genelinde 8,5 milyon civarında engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Nüfusun yaşlanması, trafik kazalarının artması, diyabete bağlı hastalıkların artması, düşük gelir seviyesi gibi sebeplerden dolayı engelli oranları daha da çok artmaktadır. Engelli kadınlarımız işlevsel engelinin yanında cinsiyet ayrımına da maruz kalmaktadırlar. Toplumun tutumu onların durumunu daha da zorlaştırmaktadır. Bu kesimle ilgili projeler üretilmesi, farkındalık yaratan davranışlarda bulunulması şarttır. Toplum sağlığını kendisine ilke edinen ve bugün bu yetenekli çocuklarımızla bizleri buluşturan Sağlık Bilimleri Fakültesini kutluyorum” dedi.

Herkes İçin Engelsiz Hayat Programı; Rehabilitasyon Merkezinde eğitim gören çocukların sunduğu gösterilerle devam etti. Özel çocukların öğretmenleri eşliğinde sunduğu sırasıyla; “Sema Gösterisi, Halk Oyunları, Kovboy ve Sıra Gecesi Gösterileri” izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.

Çocukların sunduğu gösterilerin ardından programın konferans bölümüne geçildi. Konferansın konuşmacısı Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı ve Sosyal Pedegog Adem Kuyumcu, Türkiye’de büyük oranda engelli nüfus bulunduğuna dikkat çekerek, eğitimin bütün engelleri kaldıracağını vurguladı. Adem Kuyumcu; Engelli bakım ve davranışlarında yapılan hataların değerlendirilip, ötekileştirilmeden nasıl imkânlar sağlanacağı, bu konuda neler yapılabileceği hususlarında bilgiler verdi.

Programa Rektörümüz Prof. Dr. Aygün Attar, Rektör Yrd. Prf. Dr. Kürşad Yapar, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Kültiğin Çavuşoğlu, Genel Sekreter V. Songül Saka, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk’ün eşi Sabiha Ö<türk , Jandarma Yarbay Saadettin Şahin, Aile ve Sosyal Politakalar Bakanlığı İl Müdürü Mustafa Tosun, Sivil Toplum Kuruluşu Üyeleri, Üniversitemiz Akademik ve İdari Personelleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği program; katkılarından dolayı Giresun Dernekler Federasyonu Başkanı Sıtkı Ada, Giresun Özel Sporcular Kulübü Başkanı Eğitimci Osman Şeyranlıoğlu ve Başkan Yardımcısı Reyhan Pirdal’a plaket verilmesi ardından sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.