SON DAKİKA!

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ ÖDÜL ALDI

Merkezi Romanya’nın Köstence kentinde bulunan Karadeniz Üniversiteler Ağı (BSUN) Genel Kurulu İstanbul’da İstanbul Teknik Üniversitesinde gerçekleşti.

giresununiversitesiodul

Türkiye’den Giresun Üniversitesinin de dahil olduğu aralarında  Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Rusya, Sırbistan, Ukrayna, Yunanistan’da bulunan 104 üniversitenin katılımıyla Akdeniz Üniversiteler Ağı Genel Kurul toplantısı yapıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yapılan Genel Kurulda tüm katılımcı ülkelerin temsilcilerinden oluşan değerlendirme komitesi tarafından Giresun Üniversitesi’ne Üstün Katkı Ödülü verildi.

Ödül töreninde konuşan BSUN Genel Sekreteri Prof. Eden Mahmut, her yıl değişik dallarda ödül verdiklerini belirterek bu yıl en önemli ödülün “Karadeniz Bölgesindeki Akademik İşbirliğine Üstün Katkıda Bulunduğu” gerekçesiyle Giresun Üniversitesi’ne verildiğini söyledi.

Kurul katılımcılarına Giresun Üniversitesi hakkında bilgi sunan BSUN Genel Sekreteri Mahmut, şöyle konuştu: “Giresun Üniversitesi, yeni bir üniversite olmasına rağmen Karadeniz’e kıyısı olan ülke üniversiteleri arasında uluslar arası arenadaki farklılığını ortaya koydu ve bu nedenle kısa sürede ilgi odağı oldu. BSUN’in 2012 ödülünü Giresun Üniversitesine verme nedenimiz, Karadeniz havzasında akademik iletişimi başarılı bir şekilde kurması ve üniversiteler ağımıza olağanüstü katkılarından dolayıdır. Giresun Üniversitesi kıyıdaş ülkelerin akademisyenleri ile Karadeniz’in öneminin tartışılabildiği uluslararası bir platform oluşturabilmiş ve havzaya yönelik mevcut sorunların çözümlenmesine hizmet amacı taşıyan işbirliğini temin etmiştir. Kıyıdaş ülkeler arasında sıcak gelişmelerin yaşandığı ihtilaflı günlerde ortaya konulan ‘Giresun İnisiyatifi’ cazibe merkezine dönüşmekle kalmamış uluslararası arenada bir yaklaşım olarak kabul edilmiştir.”

Ödül töreninde teşekkür konuşması yapan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar ise, böylesine önemli bir kuruluştan anlamlı bir ödülü almaktan büyük şeref duyduğunu ifade etti. Prof. Attar, Karadeniz havzasında gelişmeleri yakından izleme ve bu izlemeye bağlı olarak bilgi üretmenin üniversite olmanın gereği olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Küreselleşmenin tepkisel olarak bölgeselleşmeyi,bölgesel örgütlenmeleri tetiklediği bilinen bir husustur.Küreselleşmenin olumsuz yüzü ile karşılaşan bölge ülkeleri giderek iş birliğine yönelmektedir. Beş yıldır genel koordinatörlüğünü yaptığım Uluslararası Karadeniz sempozyumlarında Karadeniz’in Jeopolitiği, Karadeniz Komşuluğu, Karadeniz Yararlanıcıları, Karadeniz Havzasında Çatışma ve İşbirliği, Karadeniz’de Tarihi ve Güncel Siyasal Konular Görüşler ve Öneriler başlığı adı altında akademik tartışmalar yapıldı.Globelleşen dünyada yaşanan çıkar çatışmalarına ve bölgesel anlaşmazlıklara rağmen Giresun Üniversitesi olarak sloganımız ve temel felsefemiz, Karadenizin ve Karadeniz Bölgesinin kıyıdaş ülkeleri arasında barışa, dostluk ve güvenliğe hizmet eden bir deniz ve bölge olmasıdır. İlk sempozyumdaki konuşmamda Giresun Üniversitesi bu yaklaşımın öncülüğünü yapan uluslararası bir üniversite olacak demiştim. Bu yolda hızla ilerliyoruz.Karadeniz havzasının parlayan yıldızı ve bölgenin Barış Elçisi Üniversitesi olarak varlık göstermek istiyoruz.”

Giresun Üniversitesi’ne yeni bakış açıları kazandırıldığını ifade eden Rektör Attar, sözlerine şöyle devam etti: “Üniversite olarak dış ilişkiler politikasına kazandırdığımız Giresun Yaklaşımı’ndan sonra şimdi de, dünyaya SoftPower (Yumuşak Güç) kavramının destekleyici ve tamamlayıcı unsuru olarak, Women’SPower (Kadın Gücü)’nü öneriyoruz. Bu yeni bakış açısı geçen hafta düzenlediğimiz sempozyumda üzerinde en fazla tartışılan ve kabul gören bir konuydu. Ülkemin Karadeniz’deki tek kadın rektörü olarak Karadeniz Üniversiteler Ağı’na üye olan 12 ülkeyi temsil eden yüzden fazla üniversitenin 2012 yılı ödülüne üniversiteyi layık görmesi şahsımı ve üniversitemi fazlasıyla mutlu etmiştir. Bu ödülün 15 ülkeyi temsil eden 163 üyesi olan Akdeniz Üniversiteleri Topluluğu Genel Kurulunda takdim edilmesi son derece önemlidir. Böylece kurul üyeleri Giresun Üniversitesini yakinen tanımış oldular. Bu da üniversite olarak bize işbirliği anlamında yeni ufuklar açmış oldu. Karadeniz havzasından Akdeniz havzasına ve tüm dünyaya seslenerek tüm akademisyenleri sevgi dostluk ve güzelliklerle dolu bir dünya için sermayesi bilim felsefesi sulh olan elimin Barış Elçisi Giresun Üniversitesi ile işbirliğine davet ediyorum.”

Giresun Üniversitesi’ne verilen ödül törenine İstanbul’daki sivil toplum kuruluşları da katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.