SON DAKİKA!

FINDIK KÜTÜPHANESİ VE MÜZESİ BİTMEK ÜZERE

Giresun’da yaklaşık 6 dönümlük alan üzerine yapılan ve içinde fındık kütüphanesi, örnek bahçe ve fındık tarımında kullanılan araçların sergileneceği “Fındık açık hava müzesi”nin çalışmalarında sona gelindi.

ozerakbasligiresun

Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, yapımı süren müzenin inşaat alanında gazetecilere yaptığı açıklamada, yürüttükleri proje ile Türkiye’de ilk defa fındıkla ilgili kütüphane, müze ve örnek bahçe oluşturduklarını anlattı.

Çalışmaları büyük bir incelik ve hassasiyetle sürdürdüklerini ve projede son aşamaya gelindiğini ifade eden Akbaşlı, “Bu proje ile örnek bahçe, fındık müzesi ve fındık kütüphanesi adı altında fındıkla ilgili konsept oluşturmaya çalışıyoruz. Buranın inşasına geçen yıl başladık ve örnek bahçeyi oluşturduk. Örnek bahçede 56 fındık ocağımız bulunuyor” dedi.

Akbaşlı, müzede fındıkla ilgili yayımlanmış tüm eserlerin bulunabileceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Giresun Üniversitesi Fındık Araştırma Merkezi, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Samsun Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile bu kütüphanede yer alacak eserlerle ilgili işbirliği yapacağız. Yine projemiz kapsamında açık hava Fındık Müzesi oluşturacağız. Burada da fındık tarımında kullanılan zirai aletler, fındıkla ilgili materyalleri sergilemeyi planlıyoruz. Bu müzede fındık fotoğrafları yer alacak. Bu proje Türkiye’de bir ilk olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.