ARŞİV

Giresun da Adli Yil Törenle Basladi

Hükümet Konagi önünde dün düzenlenen törende konusan Giresun Cumhuriyet Bassavci Vekili Mustafa Orhan Bagçalik “Ülkemizin birlik ve beraberligini, ulusal bütünlügümüzü bozmaya yönelik tüm yasa disi olusumlara karsi yasalarin öngördügü önlemleri süratle almamiz, kim olursa olsun bu tür olusumlar içinde bulunanlara karsi, ünvani, rütbesi ne olursa olsun,ayirim gözetmeksizin, yasalarin amir hükümlerini uygulamamiz gereklidir. Ülkemiz demokrasisinin çagdas demokrasilerin seviyesine çikabilmesi için bu sarttir. Anayasamizin 2. maddesinde belirtilen demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olma niteliginden taviz vermeyecekleri inanci ile 2011-2012 Adli Yilinin bütün yargi camiasina ve ülkemize hayirli olmasini temenni ederim” dedi.


Giresun Agir Ceza Mahkemesi Baskani Serkan Çaglayan ise “Yargi, demokratik bir hukuk devletinde,hukukun son sözünü söyleyen, soyut yasa kurallarini somutlastirip onlari yasama geçiren, böylece hukuku saglayan, devletin üç temel erkinden biridir. Hukuk devleti olmak, hukukun toplum hayatina uygulanmasiyla mümkün hale gelir. Hukuku uygulayacak ve uygulamayi denetleyecek olan da yargidir” diye konustu.


Törene Giresun Barosu Baskani Gültekin Uzunalioglu, hakimler, savcilar, avukatlar ve adliye çalisanlari katildi.


UZUNALIOGLU, “SORUNLAR DEVAM EDIYOR”


Törende bir konusma gerçeklestiren Giresun Baro Baskani Av.Gültekin Uzunalioglu ise, geçen yil dile getirdikleri sorunlarin bugünde devam ettigini ifade etti.


Uzunalioglu konusmasinda su ifadelere yer verdi, “Hukuk ve adalet bir toplumun temelidir. Bir çok filozofun söyleminde belirttigi gibi; Kuvvete dayanmayan adalet aciz, adalete dayanmayan kuvvet zalimdir. – Blaise Pascal Kuvvetsiz adalet ve adaletsiz kuvvet iki büyük felakettir. Joseph Joubert Hukukun kuvvetinin azaldigi yerde, kuvvetlinin hukuku geçerli olmaya baslar. Maurice Dueverger


Yarginin görevini yaparken bagimsiz, tarafsiz ve güvenceli olmasi hukuk devletinin geregidir. Eger yargi görevini yaparken bagimsiz degilse, tarafsiz degilse ve güvenceli degilse hukuk devletinden söz edilemez. Günümüzde insan haklarinin ve özgürlüklerinin baslica güvencesi bagimsiz yargidir. Bagimsiz ve tarafsiz olmayan yargi, gerçek bir yargi olamaz. Bagimsizlik ve tarafsizlik yarginin karakteridir.


Yargi bu niteliklerini kaybederse “Adil yargilanma hakki” “masumiyet ilkesi” “lekelenmeme hakki” “süpheden sanik yararlanir”  ilkeleri tamamen ortadan kalkip ,baski araci olarak kullanilmaya baslanacaktir ki bu durumda artik hukuk devletinden söz edilemez.


Çagdas hukuk devletinde yürütmenin hukukla bagdasmayan uygulamalarina karsi bagimsiz yargi denetim görevini yerine getirmek suretiyle iktidarin sinirsiz gücünün keyfilige dönüsmesini engellemektedir.


Türkiye’mizde bazi söylemlerle ve eylemlerle yargi yipratilmakta, zedelenmekte ve toplumsal islevi zayiflatilmaktadir. Yargi bir yandan fiziki imkânsizlikla ugrasirken, diger yandan hemen hemen her gün medyada yarginin kararlarinin tarafsiz ve bagimsiz olmadigina yönelik elestiriler ne yazik ki yargiyi yipratmaktadir.


Güçlü ve adil bir yargi için bagimsiz savunma sarttir. Savunmaya deger vermeyen ülkelerde gerçek hukuk devletinden söz edilemez. Günümüz Türkiye’sinde savunmanin birçok sorunlari bulunmaktadir.


Savunmanin temsilcisi Avukati, yargilamada asli unsur kabul etmeyen ve isi karistiran bir süje gibi gören anlayisla zaman zaman karsilasmaktayiz. Silahlarin esitligi kurali geregince savunmanin olmasi gereken haklari, günümüzde engellenmeye çalisilmaktadir. En son UYAP sisteminden Avukatlarin yararlanmasini parali hale getirmeyi düsünen anlayis bu düsüncelerin ürünüdür. Yine bazi Adliyelerimizde uygulamaya konulan Mahkeme Yönetimi Sistemi ile Adliyenin içinde girilemeyecek ve kisitli girilecek alanlar yaratarak adalete erisimin kisitlanmasi savunmaya yönelik bir engellemedir. Barolar olarak Avukatlarin kullanima açilmasi için mücadelemizi sürdügümüz Mernis, Adli Sicil, Polnet, Takbis sistemlerden yargilamanin diger unsurlarinin ulasabildigi bilgiler, meslektaslarimizdan esirgenmektedir.


Ekonomik durumun bozulmasi ile Icra dairelerinde asiri dosya yükü, kurum ve banka dosyalar ile korkunç sayilara ulasmis Icra daireleri islemez duruma gelmistir.


Ihtiyacin üstünde hukuk fakülteleri açilmasi talepten fazla Avukat yetismesine neden olup gizli issizlik yaratmaktadir. dedi.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.