EKONOMİ

GİRESUN’DA BEYBALIĞI BEREKETİ

14 yıl aradan sonra kıyı balıçılarının ağlarına takılmaya başlayan Beybalığı “Kırlangıç” Giresunlu balıkçıların yüzünü güldürdü.

Karadeniz’de kıyı balıkçılarının dip ağlarına takılan ve halk dilinde ‘Bey Balığı’ olarak da adlandırılan Kırlangıç balığı balıkçıları sevindirdi.

Giresun’da  balıkçıların yaptığı açıklamada, kırlangıç balığının 1990’lı yıllarda avlanmasının azaldığını günümüzde ise bu balığın tekrar ağlara takılmaya başladığını söylediler.

Kırlangıç balığının mezgit ve kalkan gibi dip ağlarına takıldığını ve değerinin de diğer türlere göre yüksek olduğunu ifade eden balıkçılar, şöyle konuştu:

“Karadeniz’de bu balık iki yılı aşkın süredir avlanıyor ve biz de bu durumdan oldukça memnunuz. Denizlerimizde kaybolan bir balığın tekrar yakalanmaya başlaması sevindirici bir olay. Bu balığın 12 kilogramlık olanlarına da rastlardık. O zamanlar bu balık bol yakalanıyordu. Şimdi ise balıkçı tezgahlarında en büyüğü 5 kilo civarında oluyor. Kırlangıç balığı Akdeniz ve Ege’de de yakalanır, ancak Karadeniz’deki balık türleri bilindiği gibi daha lezzetli olur. Bu balık halk dilinde ‘Bey Balığı’ olarak da geçer. Oldukça da lezzetlidir. Bizler küçüklerine de mazzak diyoruz.”

-“Bu balığın kilosu 40-50 liradan satılıyor”-

Kırlangıç balığının çok az miktarda yakalanan oldukça lezzetli bir balık türü olduğuna dikkati çeken Giresunlu balıkçılar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu balığın kilosu 40-50 liradan satılıyor. Balığın oldukça lezzetli olması nedeniyle birinci sınıf lokantalar tarafından tercih ediliyor. Karadeniz’de az rastlanan bir tür olduğu için fiyatı da iyi. Vatandaşlar genellikle tezgahın önüne geliyor fiyattan önce bu ne balığı diye soruyor ve ondan sonra fiyatını soruyor. Tezgahta diğer balık türlerinin içerisinde kırmızı renkli ve kanatları olan bir balık haliyle ilgi odağı oluyor”

-Vatandaşların dikkatini çekiyor

Kırlangıç balığının tezgahın önünden geçen çoğu vatandaşın dikkatini çektiğini belirterek, “Vatandaşlar genellikle bu ne balığı diye soruyor. Tezgahta diğer balık türlerinin içerisinde kırmızı renkli ve kanatları olan bir balık haliyle ilgi odağı oluyor. Bazı vatandaşlar ise bu balığı hiç görmediğini söylüyor” dedi.

Kırlangıç balığının tezgahları her zaman renklendirmesini arzuladıklarını dile getiren Balıkçılar bir de uyarıda bulundular , “Trolle avlanma bu balığa dip balığı olması nedeniyle zarar veriyor. Trol de bilindiği üzere dipteki her şeyi yakalıyor ve zarar veriyor. Bu balığın tekrar kaybolmaması temennimiz” diye konuştular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.